Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın faydaları hakkında bir çoğumuz  araştırma yapmıştır. Bizde bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için yeşil çayın faydalarından bahsedeceğiz. Daha fazla uzatmadan konumuza geçelim. 

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın kullanımı hakkındaki ilk bilgiler  M.Ö. 3000  yılına kadar dayanıyor. Anlatılan bir çok efsaneye göre bir yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynayan suya düşmüş ve böylelikle o zamanın en popüler içeceği ünvanını elde etmiş. Günümüzde ise yeşil çay iyice popüler bir hal almıştır. Kolesterolü düşürmede diş sağlığı  tedavileri ve bir çok hastalıkla kullanılmakta. En çok kullanılma sebeplerinden birisi ise hızlı kilo vermek. Peki, yeşil çayın faydaları nelerdir? yeşil çay zayıflatır mı?

İşte, şimdi bitmek bilmeyen yeşil çayın faydalarına geçelim!

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Bilim adamlarının yaptığı bir çok çalışmaya göre  yeşil çayın kansere karşı kullanımı ve kalp sağlığına faydaları konusunda oldukça olumlu bilgiler elde edilmiştir. Ayrıca yeşil çayın bir çok hastalığa karşı faydalı olduğu da araştırma sonucunda belli olmuştur. İşte yeşil çayın faydaları;

Yeşil Çay ve Zayıflama: Yeşil çayın zayıflama üzerindeki etkisi hakkında yapılan çalışmalarda yeşil çayın açlık hissini bastırdığı, metabolizmanın hızla çalışmasına yardımcı olduğu ve içerisinde bol miktarda antioksidan barındırması sebebiyle yağı parçalayıp birikimi önlendiği görülmüştür. Özellikle bel bölgesinde meydana gelen yağlanmaya oldukça iyi gelen yeşil çay ayrıca kalp krizi yaşanma oranını da oldukça düşürmekte. Fakat son olarak belirtelim zayıflamak için yeşil çay tek başına yeterli değildir!

Yeşil Çayın Hipertansiyona Etkisi: Böbreklerin salgılamış olduğu ve hipertansiyona yol açan anjiyotensin dönüştürücü enzim yeşil çay sayesinde azaltılabilmekte. Hipertansiyon  hastasıysanız kesinlikle günlük olarak yeşil çay içmelisiniz.

 Yeşil Çayın Kolesterola  Etkisi: Damar tıkanıklığına sebep olan LDL kolesterolün  birikmesine engel olan yeşil çay bunun yanı sıra romboz olarak bilinen anormal kan pıhtılaşması yüzünden meydana gelen damar tıkanıklığı sorunununda büyük oranda önüne geçmektedir.

Yeşil Çayın Kansere Etkisi: İnsanlar üzerinde yapılan bir çok araştırmanın sonucuna göre günlük olarak 2 bardak yeşil çay içmenin kanser gelişimine engel olduğu tespit edilmiştir. Fakat bu çalışmalar sayısının yetersiz olması sebebiyle  henüz geçerlilik kazanmamıştır.

Yeşil Çayın Diş Sağlığına Etkisi: Diş çürümesinin asıl sebebi olan diş yüzeyinde biriken ve bir plak tabakası meydana getiren bakterilerin düzenli yeşil çay içerek azaltığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmış ve bir çok dergiye ise konu olmuştur. Ayrıca  diş çürümesine etki eden yeşil çay diş eti hastalıklarında da oldukça sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi.

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Kalp sorunları, yüksek tansiyon, böbrek sorunları, karaciğer sorunları, mide ülseri ve psikolojik sorunları olan insanlar kesinlikle yeşil çaydan uzak durmalı. Anemi, diyabet, glokom veya osteoporoz gibi hastalıklara sahip olan insanlar ise yeşil çay içmeden önce kesinlikle doktorlarına danışması gerekmektedir. Ayrıca hamile ve emziren kadınlar da yeşil çaydan uzak durmalıdır. Eğer ki gün içerisinde çok fazla yeşil çay tüketimi yaparsanız sinirlilik, uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi  gibi sorunlarla bambaşa kalabilirsiniz.

Unutmayın! Her şeyin fazlası zarar.

Yeşil çayın faydaları isimli yazımız umarım sizleri için faydalı olmuştur. Bir diğer yazımızda Yeşil  çay zayıflatır mı? sorusuna detaylı cevap vereceğiz. Ayrıca çörek otu yağının faydaları nelerdir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?