Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yanık İzi problemine karşı ne yapacağınızı bilmiyorsanız ve bir çözüm arıyorsanız bu yazımız tam sizin için. Peki, yanık izi kalmaması için ne yapmak gerekir? tüm merak edilenler yazımızda…

Yanık İzi kalmaması için bunlara dikkat edin!

  • Yanık yarasının üzerine yumurta akı, diş macunu ve benzeri maddeleri kesinlikle sürmeyiniz.
  • Yanığın olduğu bölgeyi hemen 15-20 saniye soğuk su tutma yerine 30 dakika boyunca su altında tutarak yara bölgesinin soğumasına yardımcı olunuz.
  • Yara bölgesinin kesinlikle temiz tutmaya dikkat edin. Çünkü mikrop kapan yara iyice derine ineceği için iz oranı dahada fazlalaşabilir.
  • Uzun süre boyunca yaraya buz tutarsanız iyileştirmenin yanı sıra yarayı daha artırıcı olacaktır.
  • Yara bölgesinin bandaj ve benzeri sıkı malzemeler ile sarmayınız. Bu yarayı genişletebilir. Bu yüzden kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Yanık ilk gerçekleştiği an itibariyle, soğuk su altında uzun süre beklettikten sonra Madecassol, Bepanten benzeri yanı kremi ile cildinizin daha az bir hasarla kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Yanık izlerinin kalmamasını istiyorsanız kesinlikle kabuğunun kalkmadığına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca yanık yarasıyla fazla güneşe çıkmamak da oldukça önem arz etmektedir. Yanma anında evinde ilaç bulunmayan kişiler yaraya elmanın iç kısmını bastırarak etkisini hafifletebilir.

Yanık İzi Nasıl Geçer? - Yanı İzleri Geçer Mi?
Yanık İzi Nasıl Geçer? – Yanı İzleri Geçer Mi?

Yanık İzi kalmaması için ilk yandığında, zeytinyağını alarak içine az bir şey tuz ilave ederek yanan bölgeye hafif bir şekilde sürün. Bu sayede yaranın acısı daha hafifleyecek ve yanık izlerinin aza inmesine yardımcı olacaktır. Yağ yanıkları ve üzün süre boyunca ateşe maruz kalan yanıklarda kalan izleri geçirmek için en garanti yol plastik cerrahidir. Bu şekilde yanık izinizi küçültebilir veya ortadan tamamen kaldırabilirsiniz. Fakat  plastik cerrahi’nin oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer ki doğal yöntemler yapmak istiyorsanız yumurtanın sarısından faydalanabilirsiniz. Yumurtanın sarısını  kararana  ezip yağsız bir tavada pişirip ortaya çıkan yağı pamuk yardımıyla yanık olan yere sürebilirsiniz. Bu yöntemi deneyip  başarı sağlayan bir çok insan bulunmaktadır. Çok büyük yanık izi olmayan yanık izlerini balık yağı sürerek geçirmeniz mümkün. Derin ve yüzeysel yanıklarda denebilecek yöntemlerden bir tanesi.

Umarız yanık izi kalmaması için ne yapmalıyım? başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur. Ayrıca Cilt lekelerine ne iyi gelir başlıklı konumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?