Yanık izi Kalmaması için Ne Yapmak Gerekir?

20.12.2017
4.423
Yanık izi Kalmaması için Ne Yapmak Gerekir?

Yanık İzi problemine karşı ne yapacağınızı bilmiyorsanız ve bir çözüm arıyorsanız bu yazımız tam sizin için. Peki, yanık izi kalmaması için ne yapmak gerekir? tüm merak edilenler yazımızda…

Yanık İzi kalmaması için bunlara dikkat edin!

 • Yanık yarasının üzerine yumurta akı, diş macunu ve benzeri maddeleri kesinlikle sürmeyiniz.
 • Yanığın olduğu bölgeyi hemen 15-20 saniye soğuk su tutma yerine 30 dakika boyunca su altında tutarak yara bölgesinin soğumasına yardımcı olunuz.
 • Yara bölgesinin kesinlikle temiz tutmaya dikkat edin. Çünkü mikrop kapan yara iyice derine ineceği için iz oranı dahada fazlalaşabilir.
 • Uzun süre boyunca yaraya buz tutarsanız iyileştirmenin yanı sıra yarayı daha artırıcı olacaktır.
 • Yara bölgesinin bandaj ve benzeri sıkı malzemeler ile sarmayınız. Bu yarayı genişletebilir. Bu yüzden kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Yanık ilk gerçekleştiği an itibariyle, soğuk su altında uzun süre beklettikten sonra Madecassol, Bepanten benzeri yanı kremi ile cildinizin daha az bir hasarla kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Yanık izlerinin kalmamasını istiyorsanız kesinlikle kabuğunun kalkmadığına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca yanık yarasıyla fazla güneşe çıkmamak da oldukça önem arz etmektedir. Yanma anında evinde ilaç bulunmayan kişiler yaraya elmanın iç kısmını bastırarak etkisini hafifletebilir.

Yanık İzi Nasıl Geçer? - Yanı İzleri Geçer Mi?

Yanık İzi Nasıl Geçer? – Yanık İzleri Geçer Mi?

Yanık İzi kalmaması için ilk yandığında, zeytinyağını alarak içine az bir şey tuz ilave ederek yanan bölgeye hafif bir şekilde sürün. Bu sayede yaranın acısı daha hafifleyecek ve yanık izlerinin aza inmesine yardımcı olacaktır. Yağ yanıkları ve üzün süre boyunca ateşe maruz kalan yanıklarda kalan izleri geçirmek için en garanti yol plastik cerrahidir. Bu şekilde yanık izinizi küçültebilir veya ortadan tamamen kaldırabilirsiniz. Fakat  plastik cerrahi’nin oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer ki doğal yöntemler yapmak istiyorsanız yumurtanın sarısından faydalanabilirsiniz. Yumurtanın sarısını  kararana  ezip yağsız bir tavada pişirip ortaya çıkan yağı pamuk yardımıyla yanık olan yere sürebilirsiniz. Bu yöntemi deneyip  başarı sağlayan bir çok insan bulunmaktadır. Çok büyük yanık izi olmayan yanık izlerini balık yağı sürerek geçirmeniz mümkün. Derin ve yüzeysel yanıklarda denebilecek yöntemlerden bir tanesi.

Umarız yanık izi kalmaması için ne yapmak gerekir ? başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur. Ayrıca Cilt lekelerine ne iyi gelir başlıklı konumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. Gorkem dedi ki:

  Zeytinyagi suruyorum yanik yerine hemen acisini aliyor ve cabuk toparliyor

 2. Nisa dedi ki:

  Yazı çok güzel olmuş. İşime yaradı teşekkürler.

 3. Mehmet dedi ki:

  Yazı güzel olmuş,fakat yanık izi için doktora da gitmenizi tavsiye ederim.

 4. Ceylin dedi ki:

  Benimde zamanında yandı fakat doktora gitmek zorunda kaldım. Yazı yararlı olmuş.

 5. Barış dedi ki:

  Aloverayı da kullanabilirsin benim yanık izine çok iyi geldi. Yazı güzel olmuş.

 6. Ayşe dedi ki:

  Aloverada çok iyi gelmektedir.

 7. Mustafa dedi ki:

  Bende yanık izime, balık yağı sürdüm çok iyi geldi.

 8. Murat dedi ki:

  Gerçekten güzel yazı olmuş.