Astigmat Nedir? Astigmat Neden Olur?

Astigmat nedir? astigmat neden olur?astigmat belirtileri nelerdir?  gibi oldukça merak edilen soruların cevabını bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için vereceğiz…

01.09.2017
2.336
Astigmat Nedir? Astigmat Neden Olur?

Astigmat Nedir?

Astigmat  ismi verilen göz problemi , kontakt türdeki lensler, gözlükler veya bazı cerrahi  müdahaleler sonucunda tedavisi mümkün olan bir göz bozukluğu hastalığıdır.

Toplumda bu hastalıkla başbaşa kalmış bir çok kişiyi görmeniz mümkün. Astigmat  hastalığı genel olarak teknolojik aletlerin gün geçtikçe gelişmesi sonucunda görme bozuklukların meydana gelmesiyle oluşan bir hastalıktır.

Bilinçsiz bir şekilde uzun süre bilgisayar, televizyon ve benzeri aletlerin başında durmak bir süre sonra kornea yapısını bozması sebebiyle astigmat hastalığına yol açabilmektedir. Son zamanlarda doğan çocuklar için yeni uygulamalar geliştirilmeli ve erken yaşta alışkanlıklar sebebiyle astigmat hastalığı ile başbaşa kalması engellenmelidir. Ayrıca bunların yanı sıra astigmat problemi kalıtsal nedenlerden dolayıda  meydana gelebilmektedir. Astigmat nedir? sorusunu cevaplamış olduk.

Astigmat Neden Olur?

Astigmat kısacası, gözün en ön tabakasında yer alan korneanın şeklinde bozukluklar olması sebebiyle ışığı düzgün biçimde  kıramadığı için görüntünün  retinada bulanık bir şekilde gözükmesine yol açan bir hastalıktır. Kornea normalde düz ve yuvarlak bir yapıya sahiptir. Astigmat hastalığı yaşandığı zaman kornea tabakası hafif elips haline gelir ve tek bir odak noktası meydana gelir. Yani kısacası arkadaşlar gözünüzde dikey veya yatay olarak bir bulanıklık söz konusu ise bu astigmat hastalığıdır. Çocuklarda oldukça zor tespit edilen bu hastalık için göz doktoruna muayene olunması gerekmektedir.

Astigmat sorunu olan kişilerde genel olarak başta ağrı, göz yorgunluğu ve göz kapaklarına ağırlık  gibi sorunlar görülür. Şimdi daha fazla uzatmadan astigmat belirtileri nelermiş? görelim.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmat, direkt olarak anlayabileceğiniz bir hastalık değildir. Anlaşılması konusunda cidden dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca astigmat çocuklarda anlaşılması en zor olan hastalıklardan bir tanesidir.

Çocuklardaki astigmat belirtileri;

  • Gözleri kısarak bakma,
  • Yazıları okurken yaklaşmak,
  • Yazı yazarken düzgün yazamamak,
  • Yürürken veya hareket ederken dengesizlikler yaşaması,
  • Karşı tarafa baktığı zaman kafasını yan yatırması.

Yetişkinlerdeki astigmat belirtileri;

  • Görüşte bulanıklık yaşanması,
  • Okuma sonraları göz veya göz çevresinde meydana gelen ağrılar,
  • Yatay ile dikey çizgi bozukluğu
  • Gözlerin çok çabuk yorulması

Umarım astigmat nedir? astigmat neden olur? başlıklı makalemiz sizler için faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz. Ayrıca sivilce nasıl geçer? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.