Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı  sadece yenilebilir bir yağ ve saç tozu yanı sıra cilt için mükemmel bir masaj yağı ve pürüzsüzleştiricidir. Dünyada tropik bölgelerde hindistan cevizi  oldukça çok yetişmektedir. Hindistan cevizi bir çok şey için kullanılır. Tropikal yerlerde yaşayan yerliler, güneşin zararlı ışınlarından koruması sebebiyle hindistan cevizi yağı sürer.  Hindistan cevizi yağının bir çok hastalığa  faydası vardır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

1. Alzheimer Hastalığına Doğal Bariyer: MCFA, karaciğer sindirimi, ketonları  beynin daha kolay erişim sağlayabilmesi amacıyla enerji haline getirir. Ketonlar, glikozu enerji dönüştürmek amacıyla insüline ihtiyaç duymadan beyin için gerekli olan enerjiyi sağlar. Son zamanlar bilim adamlarının yaptığı bir çok araştırmada beynin  glikoz ve güç beyin hücrelerini işlemek amacıyla kendi insülinini ürettiği görülmüştür. Alzheimer hastası  bir kişinin beyni insülin oluşturmayı bıraktığı zaman hindistan cevizi yağı kullanılır.

2. Kalp Hastalığını ve Yüksek Kan Basıncını Önler: Hindistan cevizi  yağı içerisinde bol miktarda doğal doymuş yağ bulundurur. Hindistan cevizi yağı sağlıklı kolesterolü artırır ayrıca bunun yanı sıra vücudun HDL’sine artmaya yardımcı olur. Bu sayede kalp hastalığı oranını düşürür ve kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

3. Böbrek Enfeksiyonunu Tedavi eder ve Karaciğeri Korur: Hindistan cevizi yağı; idrar yollarında ve böbrekte meydana gelen enfeksiyonlara oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca yapılan bir çok araştırma sonucunda hindistan cevizi yağının karaciğeri tüm gelecek olan hasarlardan koruduğu gözlemlenmiştir.

4- Bağışıklık Sistemi İçin: Hindistan cevizi yağının içerisinde yer alan   laurik asit bağışıklık sisteminizi virüs ve bakterilerden korur. Bildiğiniz üzere günümüzde bir çok hastalık bakterilerin,virüslerin ve benzeri şeylerin vücudumuzda büyümesi sonucunda meydana gelmekte.

5- Bellek ve Beyin Fonksiyonunu Artırır: Yaşlanma Nörobiyolojisi dergisinde 2004 yılında yer alan bir araştırmada hindistancevizi yağı içerisinde  yer alan MCFA’ların hafıza problemlerine oldukça iyi geldiği görülmüştür. Diğer faydaları;

  • Zayıflamanıza yardımcı olur,
  • Cilt sorunlarına iyi gelir,
  • Safra kesesi hastalıkları ve pankreatit belirtilerini azaltır,
  • Gastrit, mide ülseri gibi hastalıkları iyileştiriyor,
  • Enerji ve dayanıklığın artmasına neden olur.

Ayrıca Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir? isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde çörek otu yağı, çörek otu yağının faydaları ve çörek otunun saça faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?