Klima Çarpması Belirtileri, Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Klima Çarpması Belirtileri, Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında klima çarpması sorunları sık sık yaşanabilmektedir. Sizler için bu yazımızda oldukça merak edilen klima çarpması belirtileri nelerdir? klima çarpmasına ne iyi gelir? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Klima Çarpması

Yaz aylarında baya sıcak olan havanın etkisinden kurtulmak amacıyla kullanılan klimalar bilinçsiz kullanıldığı zaman çok önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle sürekli kapalı ortamlarda çalışan kişiler soğuk havadan sıcak havaya ani temas ettiklerinde  vücutlarında çeşitli sorunlar oluşabilmekte. Bunun yanı sıra aşırı terliyken klimalı bir yere girmekte oldukça tehlikelidir. Vücut direnci düşük kişilerde  klima çarpması  oranı daha yüksektir. Bu durum kişinin günlük yaşamını oldukça etkilemektedir. Klima çarpması kulak rahatsızlığı olan kişilerde felce kadar davetiye çıkarabilir.

klima çarpmasına ne iyi gelir
klima çarpmasına ne iyi gelir

Klima Çarpması Belirtileri

Klima çarpması fark edilir ve buna karşı bir önlem alınmadığı takdirde  zatürre gibi  oldukça önemli rahatsızlığa neden olabilir. Bu sebepten ötürü klima çarpması belirtileri  çok iyi bilinmesi gerek ve belirtileri olduğu takdirde direkt bir doktora gözükmek oldukça önem arz etmekte. Klima çarpması belirtileri bir çok hastalığın belirtilerine benzemesi sebebiyle dikkatli olmak gerekmektedir. Klima çarpması belirtilerinin en başında yüksek ateş yer alıyor. Ani ısı değişimden etkilenen vücut bunu bir tehlike olarak gördüğü için vücut ısınını yükseltir ve buna karşı bir tedbir almaya çalışır. Bununla beraber kişide halsizlik, isteksizlik ve huzursuzluk da klima çarpmasının belirtileri  arasında yer alabilir.

Klima çarpması bazı kişilerde çok şiddetli baş ağrısına da yol açabilir. Bunun haricinde bazı kişilerde  klima çarpması olduğu zaman şiddetli kas ve eklem ağrısı, göğüs ağrısı şikayetleri olabilmektedir. Klima çarpması belirtileri bunlardır.

Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Klima çarpması sorunun önüne geçebilmek için klimanın 23-24 derece olmasına dikkat edin. Bu sayede oda sıcaklığı vücudun sıcaklığına yakın olacağı için herhangi bir rahatsızlık meydana gelmeyecektir. Eğer ki klimanızda nem ayarı mevcut ise  nem oranını %50 civarında tutarak vücudunuz için en ideal ortamı oluşturabilir ve klimanın zararlı etkilerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra terli bir şekilde kapalı ortama girdiğinizde hemen klimayı açmak yerine biraz vücut ısısının ayarlanmasını beklemek ve daha sonra klimayı çalıştırmakta sizi bu zararlardan koruyabilir. Klimanın hava üfleme panellerinin ayarlanarak kişinin tam üstüne gelmesi engellenmesi yine önlemlerden bir tanesidir. Bunun haricinde klimanın her ay bakımlarının yapılması da klimanın zararlarını önlemede oldukça önem arz eden bir unsurdur.

Eğer ki bir kişi klima çarpması sorununa yakalandıysa  klima çarpmasına ne iyi gelir sorusunu sormak yerine doktora gitmesi çok daha iyi olacaktır. Fakat bazı evde yapabileceğiniz basit yöntemlerle klima çarpmasının zararlı etkilerini en aza indirebilirsiniz. Kişide yüksek ateş yaşandığı zaman kişinin ılık suyla duş alıp belli bir süre boyunca dinlenmesi ateşin çok kısa zaman içerisinde inmesine yardımcı olacaktır. İshal durumlarında  ise bol bol sıvımı alımı yapmak yarar sağlayacaktır. Zayıf düşen vücudun direncini arttırmak için  içilen antioksidan içerikli bitki çayları da vücudun kendine gelmesi için çok önemlidir.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?