Astıma iyi gelen bitkiler, astım bitkisel tedavi

30.12.2017
4.334
Astıma iyi gelen bitkiler, astım bitkisel tedavi

Astım, epizodik konstriksiyonlar ve bronş borularının iltihabı ile karakterize solunum bozukluğudur. Bu yazımızda astım bitkisel tedavi, astıma iyi gelen bitkiler hakkında bilgi vereceğiz.

Peki, astıma ne iyi gelir? Astıma iyi gelen bitkiler nelerdir ?

Astım Belirtileri

Astım, epizodik konstriksiyonlar ve bronş borularının iltihabı ile karakterize solunum bozukluğudur. Akut veya kronik olabilir, çocuklar başta olmak üzere her insan bu sorunu yaşayabilir.

Astım atakları genel olarak akciğerlerde meydana gelen hava akışında herhangi bir tıkanıklık söz konusu olduğu zaman kendini gösterir. Ortak tetikler alerji, hava kirliliği, soğuk hava, nem, solunum yolu enfeksiyonları, güçlü duygular, stres, fiziksel aktivite koruyucu ve bazı ilaçlardır. Bu bozukluğun nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. En çok bilinen astım belirtileri bunlardır;  göğüs ve nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve gerginlik.

Astıma Ne İyi Gelir?

Astım belirtileri, yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme değişiklikleri ve astıma iyi gelen bitkiler ile kontrol edebilirsiniz. Birden fazla bitki astım ataklarını önleyebilir ve geçmesine yardımcı olabilir. Fakat unutmamız gereken bir şey var, astımın asıl tedavisi doktorlar tarafından uygulanan  tıbbi tedavidir ve astım bitkisel tedavi yöntemleri bir doktora danıştıktan sonra  yapılması daha iyi olacaktır. Aksi takdirde bazı kötü sonuçlara yol açabilir.

İşte, astıma iyi gelen bitkiler;

Astıma İyi Gelen Bitkiler

 • Kekik: Kekik, astıma iyi gelen bitkiler arasında bulunmaktadır. Anti-inflamatuar bir özelliğe sahip olmasının yanı sıra carvacrol, flavonoidler ve akciğeri temizleyen unsurlar bulunmaktadır.

Kekik bitkisi bu özellikleri sayesinde solunum yollarının ve bronş tüplerinin iltihaplanmasının önüne geçerek astım hastalığının belirtilerini azaltabilir. Kekik çayı yaparak gün içerisinde 2-3 kez tüketilmesinin hastalığa karşı çok yararlı olduğu söylenmektedir. Çayı hazırlamak için 1 bardak sıcak suyun içerisinde kaç dal kekik atın ve kaç dakika bekletin. Bekledikten sonra içebilirsiniz.

 • Zencefil: Astıma ne iyi gelir sorusunun bir cevabı ise zencefildir. Yardımcı anti-inflamatuar  gibi özelliklere sahip olan zencefil,  hava yolu enflamasyonun azalmasını sağlar ve  hava yolu kasılmasını  azaltır. Amerikan Toraks Derneği 2013 Uluslararası Konferansı’nda  gösterilen bir araştırmaya göre zencefil  astım atakları sırasında  olan sıkışan ve hava yollarında yer alan düz kas dokusunun  rahatlamasına iyi gelmekte.
 • Sarımsak: Astıma iyi gelen bitkiler arasında sarımsakta yer almakta.  Anti-inflamatuar  akciğer tıkanmalarına oldukça iyi gelmektedir. Bunun haricinde antibiyotik ve antiviral özellikleri bağışıklığı artırmaya ve astımı tetikleyebilecek  enfenksiyonlara karşı koruma sağlar.
 • Kaygan Karaağaç: Kaygan karaağaç,  astıma iyi gelen bitkilerden bir tanesidir. Kaygan karaağacında solunum yollarında yer alan mukusun azalmasına yardımcı olan anti-inflamatuar özellikleri yer almaktadır. Ayrıca bu muhteşem bitki öksürük ve göğüs sıkışması gibi sorunlara da oldukça iyi gelmektedir. Astımın haricinde bu bitki bronşit, boğaz ağrısı ve öksürük gibi sorunlara da oldukça iyi gelmektedir.
 • Meyan Kökü: Meyan kökünde bulunan anti-inflamatuar özellik  bronş tüplerinin iltihaplanmasını azaltmaya, solunum yollarını sakinleştirmeye yardımcı olmaktadır. Bu yüzden astım sorununa oldukça iyi gelmektedir. Astıma ne iyi gelir? sorusunun cevaplarından bir tanesidir.
 • Zerdeçal: Zerdeçal da astım sorununa oldukça iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır.  Zerdeçal, astım ataklarını ve diğer alerjilerinin önüne geçmek için oldukça önem arz eden bir bitkidir. Zerdeçal içerisinde güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar bileşik olan curcumin aktif maddesini bulundurur.
astıma ne iyi gelir

astıma ne iyi gelir

 • Limon Otu: Limon otu, öksürük ve diğer solunum yolu hastalıkları konusunda oldukça iyi gelmektedir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel  gibi özelliklere sahip olan limon otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bir C vitaminini içerir.
 • Isırgan otu: Astıma iyi gelen bitkiler arasında ısırgan otu da yer almakta. Isırgan otu, alerji yüzünden meydana gelen astım sorununa oldukça iyi gelmektedir. Isırgan otu içerisinde bulundurmuş olduğu antihistaminikler ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde astım rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Astım Hastalarına Tavsiyeler

 • Astım tetikleyicilerini iyi bilin ve onlardan uzak durmaya çalışın.
 • Sigara dumanı, iç-dış hava kirliliği olan ve benzeri yerlerden kesinlikle uzak durun.
 • Günlük yaşamınıza aerobik egzersizleri, direnç eğitimi, germe ve yoga gibi şeyleri ekleyin.
 • Soğuk ve kuru havada egzersiz yapmaya çalışmayın. Egzersiz yapmadan önce ısınma hareketleri yapmaya özen gösterin.
 • Optimum nem seviyesini korumaya özen gösterin. Yanınızda nem cihazı taşıyınız.
 • Eviniz en haftada 1 kez olmak üzere iyice temizleyin. Temizlik yaparken maske kullanma özen gösterin.
 • B12 vitamini içerisinde bulunan yiyecekleri yemeye özen gösterin.
 • Gıda katkı maddeleri, işlenmiş gıdalar, rafine edilmiş karbonhidratlar, kızartılmış gıdalar  ve benzeri zararlı yiyeceklerden uzak durun.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. seda dedi ki:

  Oğlumda astım var yazınızı okudum bende zencefil ve sarımsak kullanıyorjm.Faydasi oluyor birde elma sirkesini oneriyorlar

 2. asuman dedi ki:

  çok faydalı bilgiler sunuyorsunuz benım cocugumdada astım var kekık ve zencefil çok iyi gelıyor.