Nezle Nasıl Geçer, Nezle İçin Muhteşem Şifalı Bitkiler!

04.01.2018
2.743
Nezle Nasıl Geçer, Nezle İçin Muhteşem Şifalı Bitkiler!

Bu yazımızda oldukça merak edilen nezle nasıl geçer? nezleye ne iyi gelir? nezle oldum ne yapmalıyım?  gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Nezle Nasıl Geçer?

Çevresinde nezle olmamış insan sayısı yoktur bile. Hayatının belli bir kısmında mutlaka nezle veya grip sorunu ile karşı karşıya kalmış bir çok insan mevcuttur. Yaş kış fark etmeksizin her yaştaki insanın yakalanmış olduğu bu hastalık günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesidir.

Burun akıntısı ve ya hapşırma  gibi eylemleri yapan insanlar direkt olarak grip olduğunu düşünürler. Bazı insanlar ise bu tür belirtiler ile karşı karşıya kaldıklarında nezle olduklarını düşünürler.  Hasta kesinlikle vücudundaki hastalığı iyi bilmeli ve ona göre tedavi olmalıdır.  Grip ve nezle aynı sınıf içerisinde yer alan bir hastalıktır.

Üst solunum yolu hastalıkları içerisinde bulunan bu hastalığı belirlemek amacıyla bazı unsurlar bulunmaktadır. Grip ile nezle arasında oldukça kritik bir fark bulunmaktadır. Bu fark  grip bir enfeksiyon sonucu  ortaya çıkmaktadır. Grip hastalığına yakalanan insanlarda  yüksek ateş, kas ağrıları  gibi belirtiler ortaya çıkar.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Nezle sıkıntısı olan bir insan ilk başta iştah sorunu çekmektedir.  İştah sorunun yanı sıra birlikte yemek yemekte sıkıntı yaşar ve yediği yemeğin tadından bir şey anlamaz. Hafif ateş  ile devam eden bu hastalıkta ağız kuruluğu da meydana gelmektedir. Ateşin pek yükselmemesi nedeniyle genellikle çok endişe verici bir durum ortaya çıkmaz.  Genel anlamda hapşırma ile kendini ortaya çıkarır. Bunun haricinde boğazda kaşınma hissi ve midede bulantılar meydana gelebilir.

Her insanda aynı belirtiler yaşanmazsa bile birden fazla insanın karşılaştığı en sık problemlerdendir. Bu belirtiler arasında en çok yaşanan maddeler sonucunda nezle hastalığına yakalanıp yakalanmadığınızı rahatlıkla hissedebilirsiniz. Bu hastalıktan kurtulmak için çok iyi derecede dinlenmeniz gerekmektedir.  C vitamini bol bol alarak direncinizi kırmamanız gerekmekte.

Nezle sonucunda tıkanan burnunuzu  burun spreyi ve ya tuzlu su  ile açmalısınız. Günlük meyve tüketimini fazlalaştırıp ve günlük besinleri iyi bir şekilde tükettiğiniz takdirde bu hastalıktan kısa bir süre sonra kolay bir biçimde kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra gün içerisinde bol miktarda su tüketimi yaparak mikropların vücudunuzdan atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bulunduğunuz odayı havalandırmak sizlerin yararına olacaktır. Böylelikle daha rahat nefes alabilir ve kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Nezle İçin Şifalı Bitkiler

Nezle için şifalı bitkiler
Nezle için şifalı bitkiler

Nezle nasıl geçer ve nezleye ne iyi gelir sorularını çevremizde sık sık duyarız. Bu konuda alacağınız önlemler sizin sağlığınız için oldukça önem teşkil etmektedir. Soğuk alan birey burnun tıkanması sonucunda rahat nefes alamadığı için, ağzıyla nefes alıp vermeye başlar. Bu yüzden ağızda kuruma meydana gelir ve tat alma hissi iyice körelir. Bu sebeplerin art arda gelmemesi için sürekli su tüketilmesi oldukça önemlidir. Vücuda  alınan bol miktarda su sayesinde denge sağlanmış olacak ve kendinizi büyük ihtimalle daha iyi hissedeceksiniz.

Nezle nasıl geçer sorusunu soran kişiler evde yapabilecekleri basit işlemler ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.  Nezlede burun kuruluğu meydana gelir. Bu sorunu çözmek için burun duşu almak oldukça önem arz etmektedir. Eczanelerde bulunan deniz suyu burnunuzun temizlemekte ve mikropları öldürmede oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra evinizde bir kabın içerisine sıcak su koyup içerisine mentol, okaliptüs gibi bitkilerin yağlarını ilave ederek başını kapatıp buharı soluyabilir.

Nezle nasıl geçer ve nezleye ne iyi gelir gibi soruları  merak ediyorsanız C vitamini alımını gerçekleştirmeniz çok iyi olacaktır. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman bu vitaminleri alarak hastalığı kolay bir biçimde bitirmeniz mümkündür.  Soğuk havalarda alınması  gereken bu vitaminlerin de günlük alınma miktarları bulunmaktadır. Bir diğer yöntem ise tavuk suyudur.

Tavuk suyu ile hastalık sırasında kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz. Yapılan bir çok araştırmaya göre  tavuk suyu  içerisinde yer alan bileşenlerde nefes yollarını açan ve eklem ağrılarına iyi gelen vitaminler  yer almaktadır. Kendinizi bu tür durumlarda bu yollara başvurduğunuz zaman bedeninizi kurtarabilir ve vücudunuzu koruyabilirsiniz.

Günlük belli aralıklarla spor yaparak vücudunuzu dinlendirebilir ve çay, kahve tüketimini azaltarak böylelikle kendinizi daha dinç hissedebilirsiniz.  Doğal tedavi yöntemleri arasında yer alan ıhlamurzencefil karışımı ile vücudunuzun direncini üst seviyeye çekebilirsiniz. Bal, tarçınkarabiberlimon ve zencefil  karışımları birbirine karıştırarak her gün belli miktarda tüketip bu sorun yaşandığında kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkündür. Bu tür yollarla nezle sorununda kurtulmanız mümkün. Fakat bu tür yolları denediğiniz halde halen nezle sorunuz geçmediyse doktora başvurmanız iyi olacaktır. Umarız yazımız sizler için faydalı olmuştur.

Şifalı Bitkiler ve Hangi bitki neye iyi geldiğine bakmak istiyorsanız tıklayın!

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

  1. Asya Hatay dedi ki:

    Nezle için c vitamini kış aylarında en faydalısı he birde sosyal mesafeyi korumak lazım

  2. Yasin dedi ki:

    Bu korona virus yuzunden grip nezle olmaya korktuk valla yazi faydalio lmus