Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur?

Bir çoğumuzun da bildiği üzere sivilce gözeneklerimizin yağ veya hücrelerle tıkanması sonucunda oluşur ve içeride meydana gelen bakteriyel hareketlilik sonucunda iltihaplı  bir duruma gelir. Meydana gelen bu iltihaplı ve kızarık şişlikler  cildin esnemesine nede olup folikül duvarlarını yırtarlar.

Eğer ki yırtılma büyük olursa ve alt deride bir zarar meydana geldiği takdirde sivilce izleri oluşabilir. Ayrıca bunun yanı sıra sivilceleri ellemek, daha oluşmadan sıkmaya çalışmak, düzgün bir cilt bakımı/temizliği yapmamak sivilce lekeleri sorununa davetiye çıkarabiliyor.

⇒ Ayrıca sivilce nasıl geçer? isimli yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Evde uygulayabileceğiniz  doğal yüz maskeleri sayesinde sivilcelerden ve sivilce lekelerinden tamamen kurtulabilirsiniz. Bu vereceğimiz doğal sivilce izi maskeleri, ayrıca gözeneklerinizin açılmasına ve yağ üretiminin dengelenmesine de katkıda bulunacak.

Sivilce lekelerini geçirmek için yapılan doğal maskelerin bir çoğu hafif peeling etkisi gösterir veya beyazlatıcı bir etkiye sahip olurlar. Bu sayede cildinizi hem ölü hücrelerden temizlerler hem de beyazlatıcı etkisi sayesinde cilt izleri daha kısa bir sürede kaybolur. Şimdi daha fazla uzatmadan sivilce lekelerini geçirmek için yapılan sivilce maskeleri nelermiş görelim.

Yoğurt: Yoğurtun içerisinde yer alan laktik asit beyazlatıcı bir etkiye sahiptir. Yoğurt sivilcelerin yol açmış olduğu tahrişi azaltır ve kızarıklıkların azalmasına neden olur.

  • Sade bir yoğurdu alarak yüzünüze yayarak iyice sürün ve 15 dakika boyunca bekleyin. Daha etkili bir maske yapmak isterseniz yoğurda  4-5 damla taze sıkılmış limon suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar toz haline getirilmiş yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi her gün yaparak sivilce lekelerini azaltabilir ve yok edebilirsiniz.

Portakal Maskesi:  C vitamini elastin ve kolajen üretiminin artmasına neden olduğu için sivilcenin yol açtığı izlerin ve yaraların meydana gelmesini engeller. Cildinize C vitamini desteği vermek amacıyla portakal maskesi yapabilirsiniz.

  • Çeyrek çay bardağı kadar sıkılmış olan portakal suyu ile yoğurdu iyice karıştırıp yüzünüze sürün. Sürdükten sonra 15 dakika boyunca bekleyin.  Daha sonra maskeyi temizlemek amacıyla yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Haftada 2 kez bu maskeyi yapmaya özen gösterin.

Limon Sürün: C vitamini yapısında bulunduran limon asitli yapısı sayesinde portakal gibi sivilce lekelerine oldukça iyi gelmekte. Fakat limon portakala göre yüzünüzü daha çok beyazlatır.

  • Elinize bir parça pamuk alın ve limonu az bir şey üzerine sıkarak sivilce izlerinin üzerine sürün. Limon kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla iyice yıkayın. Hassas ve kuru cilde sahipseniz limon sürerken dikkat edin aksi takdirde kızarıklığa neden olabilir.Bu sivilce maskesini haftada bir kez yapın.

Salatalık: Salatalık ağartıcı özelliğe sahip olması nedeniyle sivilceden dolayı tahriş olmuş cildinizin yatışmasına neden olur. Ayrıca salatalık sivilce lekeleri haricinde kararan dirsekler, gözaltı morlukları  içinde önerilmektedir.

  • Salatalığı direk veya dilimleyerek sivilce lekelerinin bulunduğu kısıma sürün. 30 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Cilde herhangi bir ters tepkisi bulunmaması sebebiyle bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?