4 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 4. Haftası

4 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 4. Haftası

4 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Karnındaki Bebek Ne Durumdadır?

4. Hafta da hücre topağı artık anne rahmine ulaşmış olur. Rahmin iç çeperinde yer arayarak doğuma kadar sana bağlı bir şekilde yaşamak için uygun bir yere yerleşmeye çalışıyor. O hücre uygun yeri bulup sıkıca yerleştikten sonra hücre topu 2 ayrı parçaya ayrılarak bölünme sonucunda 2 grup haline gelecek. Bu hücrelerden birisi bebeğin yarısı diğer ise onun yaşaması için hayat bağı olan plasenta  olacak.

Hamilelikte 4 haftalık bebek nasıl olur?  diye şimdi çok merak ediyorsunuzdur. Aslında buna bebek demek yanlış olur çünkü o 4.haftada haşhaş tohumundan küçük bir halde. Bu dönem içerisinde amniyon ve beyin keseleri oluşuyor. 3 katmandan meydana gelen embriyonun her katmanı zamanla gelişim göstererek bebeğin vücudunun özel bölümlerini meydana getiriyor.

  • Endoderm ismi verilen bu iç katman bebeğin sindirim sisteminin,karaciğerinin ve ciğerlerinin oluşmasına yardımcı olacak.
  • Mezoderm yani kısaca orta katman ise bebeğin en önemli kısımları olan kalbini,cinsel organları, kemikleri, böbrekleri ve kaslarını oluşturacak.
  • Ektoderm ismi verilen bu son dış katman ise sinir sistemini, saçlarını, derisini ve gözlerini  meydana getirecek.

Ayrıca hamilelik belirtileri nelerdir? erken gebelik belirtileri isimli konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

4 Haftalık Gebelikte Annede Ne Gibi Değişimler Yaşanır?

4 haftalık gebelik dönemi içerisinde göbeğinizde şişme ve benzeri durumlar yaşanmaz. Hatta hamile olduğunuzun farkında bile olmazsınız. Çünkü henüz kilo alarak dış görünüşünde herhangi bir değişim yaşanmadı. İçerisinde şuanlık ufak tohum kadar bir şey bulunuyor karnınızın şişmesi mümkün değil. Halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı salya artışı, ağızda metalik tat, sık idrara çıkma, kasık ve karın ağrısı, hafif kanama veya lekelenme gibi sorunlar genellikle hamileliğin 4. haftasında meydana gelmektedir.

Her hamilelikte farklılıklar olmaktadır. Çünkü her anne adayı, hamilelik semptomlarını aynı anda ve aynı düzeyde yaşamaz. Peki, şimdi en çok merak edilen sorulardan bir tanesine gelelim.  Hamileliğin 4.haftası anne adayı neler yaşar?

  • Kalp ve dolaşım sistemi: 4 haftalık gebelik döneminde vücudunuz bebeğe besin ve oksijen taşıyacağı için eskisine göre daha fazla kan üretimi yapacak. Kan akışının artmasıyla doğru orantılı bir biçimde kalbiniz ve nabzınız da daha hızlı atmaya başlayacak. Gebelik döneminde yaşanan halsizlik, yorgunluk ve gün içinde uyuma gibi sorunların asıl nedeni budur.
  • Göğüsler: 4 haftalık gebelik döneminde ilk fiziksel değişimlerden bir tanesi ise gögüslerde meydana gelir. Gögüsler eskisine göre daha hassas olabilir, ağrı yapabilir ve daha dolgun gelebilir.
  • Duygular: Hamileliğin 4. haftası duygularınızda oldukça değişimlere yol açacak. Gebelik heyecanlı, sıkıcı, tatmin edici, aşk dolu ama endişe veren bir duygu halini alabilir. Bazı durumlarda bu duyguların hepsini bir anda yaşayabilirsiniz. Bu duygu değişikliklerine hazır ol her zaman!

→ Hazır ol her zaman bebeğini düşün!

Hamileliğin 4. Haftası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

4 haftalık gebelik döneminde hamilelik öncesinde bazı şeyleri merak edebilir ve beslenme vb şeyleri değiştirmeye başlayabilirsiniz.  Sigara ve alkol kullanımı, saç boyatma gibi konularda neler yapacağını merak edip, araştırabilirsiniz.

 Hamileliğin 4 Haftasında Sigara Kullanımı Zararlı mı?

Sigara hamilelik öncesinde oldukça zararlı olduğu gibi hamileykende oldukça zararlıdır. Çünkü içtiğiniz sigara dumanı plasentadan geçerek bebeğe ulaşır. Yani kısacası siz sigara içtiğinizde bebeğinizde içmiş olur. Bu konuda yapılan araştırma sonucunda anneden çok bebeğin nikotin aldığı gözlemlenmiştir.

4 Haftalık Gebelik Döneminde Saç Boyatmak Zararlı mı?

Hamileyken dip boyası sorunları sıkıntı yaratabilir. Saç boyası yaptırdığınız zaman kafa derisinden emilen az miktarda kimyasal bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden hamileyken dip boya yerine genellikle röfle yaptırılması önerilir.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?