Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Erken Gebelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Erken Gebelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?  şimdi bu yazımızda bir çok kişinin merak ettiği ve araştırmış olduğu bu sorunun cevabını vereceğiz. İşte, erken gebelik belirtileri!

Hamileliğin en önemli belirtisi her ne kadar adet gecikmesi dahi olsa bazı erken belirtiler önceden hamileliğe işaret edebilir. Fakat unutulmaması gereken bir nokta var bu belirtiler her kadından kadına farkılıklar gösterebilmektedir. Bazı kadınlarda , hamileliğin geç dönemlerine kadar bir belirti yaşanmayabiliyor. Yani kısacası arkadaşlar aşağıda vermiş olduğumuz belirtiler yaşanmazsa dahi hamile olmadığınız anlamına gelmemektedir.

Bu belirtilerden bir kaçını yaşasanız bile buda  hamile olduğunuzu kesin olarak belirtmez.  Bir çok anne hamile olduğunu anlayana kadar doğum kontrol hapı kullanabiliyor ve bu yüzden panik yapabiliyor. Fakat panik yapmanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz. Şimdi hamilelik belirtileri yani bir diğer ismiyle gebelik belirtileri nelermiş görelim.

İşte, hamilelik belirtileri!

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

1- Yorgunluk: Hamile kaldığınız zaman iki canlı olmanız sebebiyle vücuttaki iş yükü de artar. Bu yüzden kendinizi eskisine göre daha yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Ayrıca hamilelik dönemin salgılanan progesteron isimli hormun yatıştırıcı etkisi yüzünden yorgunluğa sebep olur. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk ve normalden fazla uyuma gibi nedenler hamileliğin  belirtileri arasında yer almaktadır.

2- Gögüslerde Büyüme Veya Hassasiyet: Hamileliğin erken döneminde hormonsal değişikler yüzünden göğüslerde büyüme, hassasiyet veya hafif ağrı meydana gelebiliyor. Hatta bazı anne adaylarının gögüs ucu rengi bile değişim göstermektedir.

3- Mide Bulantısı Ve Kusma: Çoğu kadın için gebeliğin belirtileri arasında en önemlisi mide bulantısı ve kusma durumudur. Hamilelik döneminde hormonlarda değişikler meydana gelmesi sebebiyle meydana gelen bu isime sabah bulantıları denilse bile günün her saatinde gerçekleşebilir. Bazı anne adaylarında koku hassasiyeti meydana gelir ve önceden iğrenmediğiniz kokular midelerini bulandırmaya başlar.

İştahın Açılması Veya Bazı Yiyeceklerden Tiksinme: İştahınızın aniden artması hamileliğin belirtlerinden biridir. Sürekli kendinizi aç hissedebilir ve bazı durumlarda aşerebilirsiniz.  Örnek vermemiz gerekirse mevsimi olmayan meyveyi aniden canınız isteyebilir. Yada bunun yanı sıra önceden sevmiş olduğunuz yiyeceklerden tiksinebilirsiniz.

Sık İdrara Çıkma: Hamilelik oluştuğu 1 haftadan sonra sık sık idrara çıktığınızın farkına varabilirsiniz. Geceleri daha çok idrara çıkabilirsiniz. Bazı durumlarda ise kabızlık durumları söz konusu olabilir.

Baş Dönmesi: Anne adayları için gebeliğin belirteleri arasında en önemlilerinden bir tanesi ise baş dönmesidir. Hamilelik kan damarlarınızı genişlettiği için tansiyonuzun düşmesine neden olabilir. Uzun süre ayakta kaldıktan sonra veya aniden ayağa kalktığınızda baş dönmesi meydana gelebilir.

Ruh Halinde Oluşan Değişiklikler: Hamilelik döneminde meydana gelen hormonsal değişikler sebebiyle ruh halinizde değişiklikler oluşabilir. Eskisine göre daha çabuk sinirlenebilir veya bir an gülerken ağlayabilirsiniz. Hamilelik zamanında en çok meydana gelen belirtilerden bir tanesidir.

Umarım hamilelik belirtileri yani bir diğer ismiyle gebelik belirtileri isimli konumuz sizler için faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz. Ayrıca hamilelikten sonra işine yarayacak olan hızlı zayıflama yöntemleri isimli konumuza göz atabilirsiniz.

 

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?