Hamilelikte Spor Ve Egzersiz Neden Önemli, Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Spor Ve Egzersiz Neden Önemli, Nasıl Olmalı?

Bu yazımızda hamilelikte spora ne zaman başlanmalı? hamilelikte spor salonuna gidilir mi? hamilelikte spor faydalı mı? tüm merak edilen soruların cevabını vereceğiz.

Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Hamilelik zamanlarında spor ve egzersiz yapmanın bir çok faydası bulunmaktadır. Fakat bunun için dikkat edilmesi gereken çok önemli unsurlar bulunmaktadır. Kısa bir örnek vermek gerekirse, hangi aydan sonra hamilelikte spor ve egzersiz yapılması gerektiğini kesinlikle iyi bilmeniz gerekiyor. Bunun haricinde kesinlikle bir doktora danışmadan spor ve egzersize başlamamanızı tavsiye ederiz. Özel olarak risk teşkil eden bir unsurun olup olmadığını sorup harekete geçmeniz gerekmekte.

Genel olarak  gebelik hesaplama takvimine göre 3. ayı tamamladıktan sonra spora başlamanızı tavsiye edecek olan doktorunuzun gözlemi altında bu hareketleri yapmalısınız. Bu sayede sporun hamilelik için zararlı olan kısımlarından korunabilir ve faydalarının farkına varabilirsiniz.

Hamilelikte Spor ve Egzersiz Faydaları

Hamilelik zamanında spor ve egzersizi düzenli bir biçimde gerçekleştirdiğiniz takdirde bazı faydalarını gözle görmeniz mümkün. İşte, hamilelikte spor ve egzersiz faydaları;

 • Bel ve sırt ağrıları ciddi oranda azaltır.
 • Uyku probleminin önüne geçer.
 • Fiziksel ve psikolojik açıdan anne adaylarının kendini iyi hissetmesini sağlar.
 • Gebelik döneminde meydana gelen ücudun değişmesi ve kilo alma problemlerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Normal yolla doğum yapacak olan anne adayının işini kolaylaştırır.
 • Doğum sancılarını azaltır.
 • Doğum sonrasında vücudun daha hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olur.
 • Anne adaylarının öz güvenini arttırır.
 • Hamilelikten kaynaklanan şişlik ve ödemleri azaltır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konularda anne adayları hamilelik dönemi başta olmak üzere hamilelik sonrasında da hamilelikte spor ve egzersiz programları sayesinde oldukça rahat etmektedir.

Hamilelikte Spor ve Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Faydalı olması amacıyla hamilelik döneminde yapacağınız spor ve egzersiz hareketlerinde dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Haftanın her günü bu hareketleri gerçekleştirmemeli ve doktorunuzun fikrini alarak yapmalısınız. Bu hareketlerin amacının kilo vermek olduğunu da sanmamanız gerekmekte. Ayrıca hamilelik zamanında beslenme konusunda herhangi bir kısıtlama yapmamalısınız.

Eğer hamilelikte spor ve egzersiz yaparken çok zorlanıyor ve nefes nefese kalıyorsanız, bunun sakıncalı bir durum olduğunu bilmelisiniz. Sporu aşırı yorulmayacağınız, bitkin kalmayacağınız ve çarpıntı hissetmeyeceğiniz  bir şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Zararlı Spor ve Egzersiz

Yanlış dönemde yapılan  yada yanlış hareketleri yapmış olduğunuz spor ve egzersiz hamilelik döneminde yarardan çok zarar verecektir. Anne adaylarının dikkatli bir biçimde yapacakları hareketleri, yanlış zamanda yapmaları bebeğe olumsuz yansıyabilir. Bu nedenden dolayı bu hareketleri yapmadan önce kesinlikle bir doktora başvurmanız çok iyi olacaktır.

 • Hamilelikte spor ve egzersiz sonucunda aşırı terleyebilir ve çok fazla su kaybedebilirsiniz. Bu gibi durumları yaşamamak için ve su kaybını karşılamak için su tüketimini biraz daha artırmanız gerecektir.
 • Yanlış, hatalı ve riskli bir şekilde yapılan hamilelikte egzersiz hareketleri sonucunda vajinal kanamalar meydana gelebilir. Su gelmesi veya rahmin kasılması da bunun sonuçları arasında yer almaktadır. Solunumda zorluk hissetmek, halsiz kalmak ve benzeri sorunlar yaşıyorsanız hemen ara verip doktora gözükmelisiniz.
 • Hareketlerinizin kısıtlı olması sebebiyle artacak olan burkulma ve eklem hastalıklarına karşı  önlem almalı, buna yol açabilecek hareketlerden uzak durmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde hamilelikte mide bulantısı, mide bulantısı nasıl geçer ve mide bulantısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?