Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer, Nasıl Engellenir?

03.01.2018
2.019
Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer, Nasıl Engellenir?

Hamilelik Çatlakları Nasıl Geçer?

Hamilelik zamanında en büyük sorunlardan birisi ise çatlaklardır. Vücutta  meydana gelen fizyolojik değişiklikler sonucu karın, göğüs ve bacak çevrelerinde hamilelik dönemi yüzünden çatlaklar meydana gelmektedir. Peki, hamilelik çatlakları nasıl geçer? 

Hamileliğin son zamanlarında meydana gelen  hamilelik çatlakları oldukça kötü bir görünüme sahiptir. Fakat hamilelik çatlakları geçmeyecek bir sorun değildir. Doğru uygulama ve bakım ile rahat bir biçimde hamilelik döneminde çatlak oluşumunu rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Hamilelik döneminde çatlaklıklardan rahatsız oluyorsanız bu sorun yaşanmadan önce bazı önlemleri alabilirsiniz. Hamileliğin son zamanlarına doğru çatlaklar arttığı için bakımlarınıza özen göstermeli ve gerekli uygulamalar üzerinde yoğunlaşmanız gerekmektedir.

Hamilelik Çatlaklarının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik zamanında en çok karın bölgesinde çatlaklık meydana gelmekte. Hamileliğin son zamanında  karın bölgesi genişlediği için deride çatlaklar meydana gelmekte. Karın bölgesinde meydana gelen  çatlakların oluşmasını önlemek  için dairesel hareketler ile karın bölgesinin nemlendirmek oldukça önem arz etmektedir. Karın yüzeyinin iyice genişlemesi sonucunda yıpranmış olan ciltte çatlak oluşumu oldukça zordur.

Doğru yöntemler uygulandığı zaman çatlak oluşumunun önüne geçilebilir.  Hamilelik çatlaklarından bir diğeri ise göğüs çatlaklarıdır.  Hamilelik zamanında göğüslerin büyümesi ve emzirme  yaptırılması nedeniyle bu zaman içerisinde göğüs çatlakları da meydana gelmektedir.

Hamilelik Çatlakları Nasıl Engellenir?

Hamilelik döneminde oluşan çatlakları engellemek için hamilelik zamanı boyunca vücudun sürekli nemlendirilmesi oldukça önem taşımaktadır. Derinin kuruması sonucunda meydana gelen çatlakları engellemenin en önemli unsurlarından biri cildi nemlendirmektedir. Duş aldıktan sonra vücudun kurumasını  ve çatlakları engellemek için duştan sonra bebek yağı uygulamalısınız. Bebe yağı vücudun nem dengesini  ayarlayarak yumuşacık olmasına yol açmaktadır.

Bebe yağından hariç  kayısı yağı ve kırmızı kantaron yağı  da çatlakları engellemede oldukça yararlıdır. Çatlak oluştuğu zaman çatlağı engellemek daha zordur. Bu sebepten ötürü anne adayları hamile olduklarını öğrenir öğrenmez sürekli cildini nemlendirmeli.

Hamilelik çatlak kremi

Hamilelik Döneminde Çatlakların Önüne Geçebilecek Kremler Nelerdir?

Ciltte hamilelik zamanında oluşan çatlakları tamamen ortadan kaldırmak oldukça zordur. Derinin alt kısımlarında oluşan bu çatlakları engellenmenin önlemek için cildi korumaya yönelik adımlar atılmalıdır. Çatları önlemek amacıyla doğal yağlardan hariç bitkisel kremlerden de faydalanabilirsiniz. Hamilelik çatlakları nasıl geçer sorusunun cevaplarından biriside bitkisel kremlerdir.

Çatlaklar hamilelik zamanında meydana gelen aşırı kilo alıp verme ve genetik sebeplerden dolayıda oluşabilmektedir. Hamilelik zamanında bir çok kadında meydana gelen çatlakları giderebilmek amacıyla  Lierac gibi çatlak önleyici kremler  tercih edilebilmektedir.

Hamilelik çatlakları nasıl geçer

Hamilelik çatlakları nasıl geçer

Hamilelik Çatlaklarının Önüne Geçmek İçin Hangi Bitkisel Yağlar Kullanılmalıdır?

Hamilelik çatlakları nasıl geçer?  sorusunun bir diğer cevabı ise bitkisel yağlardır. Hamilelik çatlakları bir çok anne adayının en çok çekindiği sorunlardan bir tanesidir. Anne adaylarında hamilelik yüzünden meydana gelen fizyolojik değişimler sonrasında cilt zarar görür ve cilt kuruluğu nedeniyle hamilelik çatlakları oluşur.

Hamilelik çatlakları meydana gelmeden önlemek oldukça önem arz etmektedir. Çatlaklar oluştuktan sonra  ortadan kaldırmak çatlakları engelleme sürecinden daha zordur. Fakat hamilelik çatlaklarına iyi gelen bazı doğal yağlar mevcuttur. Bu bitkisel yağlar sayesinde çatlakları engelleyebilir veya aza indirebilirsiniz. Hamilelik çatlaklarına iyi gelen bitkisel yağlar arasında kayısı yağı, kırmızı kantaron yağı, badem yağı ve avokado yağı   gibi oldukça faydalı yağlar bulunmaktadır.

Hamilelik Çatlaklarını Gidermek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Cilde Masaj Yapılmalı:Hamilelik çatlaklarının önüne geçebilmek amacıyla masaj fırçasından yararlanarak masaj yapılması gerekmektedir. Bu masaj yöntemi sayesinde bölgedeki kan dolaşımı iyice hızlandırılır. Masaj haricine bol miktarda meyve tüketilmelidir. Çatlakların önüne geçebilmek için bol bol suda tüketmeye dikkat edilmelidir.

Yeterli Miktarda Uyumaya Özen Gösterilmeli: Uyku cilt sağlığı için oldukça önem arz eden unsurlardan bir tanesidir. Bu sebepten ötürü çatlakların oluşmaması için uyumaya özen göstermeli ve yeteri kadar uyumalısınız.

Çatlakları Önleyen Kremler Kullanılmalı: Yukarı da bahsettiğimiz üzere hamilelik çatlakları için özel olarak üretilen bazı kremler mevcuttur. Çatlakların oluşmaması için bu kremleri kullanmak oldukça önemlidir. Çatlak kremleri her gün düzenli  bir biçimde bel, karın ve göğüs bölgesine uygulanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Demet Bakırcı
Aralık 2015 tarihinde Jenya Denizeri Eğitmenliğinde 3D Kalıcı kaş uzmanlığı eğitimini aldım.Permanent Makeup Artist olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. Kendimi geliştirmek adına , Şubat 2016 tarihinde Jenya Denizeri Eğitmenliğinde Kadife Kaş tekniği eğitimini alarak , 3d kaş tekniğine ek olarak kadife kaş tekniği ile daha doğal görünümlü kaşlar için hizmet veriyorum. https://www.demetbakirci.com
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

  1. duygu dedi ki:

    Hamilelikte catlak kremi var onu surunce catlaklar azaliyor eczanede var