Sivilce Nasıl Geçer? Sivilceleri Geçirmek En Etkili Yöntemler

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi sivilcedir. Bu yazımızda bir çok kişinin sormuş olduğu sivilce nasıl geçer? sivilceyi geçirmek için neler yapılmalı? sivilce nasıl oluşur? gibi sorulara cevap arayacağız…

31.08.2017
3.034
Sivilce Nasıl Geçer? Sivilceleri Geçirmek En Etkili Yöntemler

Genellikle ergenlik dönemi ile ilişkilendirilen sivilceler aslında her yaşta başıma gelebilecek sorunlardan bir tanesidir. Sivilceler sağlık açısından herhangi bir sıkıntı yaratmaz fakat görünüş ve ruhsal olarak sizi derinden etkileyebilir. Özellikle ergenlik döneminde beğenilmeyi isteyen gençler sivilce problemi ile bambaşa kaldıkları zaman strese girerler ve kendilerini kötü hissederler.

Sivilce Nasıl Geçer?

Cildinize iyi bir bakım yaparak ve vereceğimiz bu doğal yöntemlerden sayesinde sivilcelerinizi kontrol altına alabilirsiniz. İşte, Sivilceleri geçirmek için en etkili yöntemler;

Günde İki Defa Yüzünüzü Yıkayın!

Cildinizde yer alan ölü derilerin ve fazla yağların gitmesi için yüzünüzü temiz tutmak oldukça önem arz etmektedir. Fakat yüzünüzü aşırı yıkarsanız sivilceler daha kötüye gidebilir. Bu sebepten dolayı yüzünüzü günde iki defa ılık suyla yıkayın. Yıkadıktan sonra yüzünüzü kurularken kirli  ve  sert şeyler vurmamaya özen gösterin. Cildinizin tahriş olmaması için yavaş bir şekilde fazla bastırmadan yıkayın.

Cildinizi Nemlendirin

Sivilceyi geçirmesi amacıyla verilen ilaçların bir çoğu cildinizi kurutmaktadır. Bu nedenle kesinlikle nemlendirici kullanmalısınız. Ayrıca kullanacağınız nemlendiricinin su bazlı veya gözenekleri kapatmayan bir ürün olduğuna dikkat edin. Aksi takdirde gözenekleri kapatan bir nemlendirici alıp sürerseniz daha çok sivilce çıkabilir!

Daha Bitmedi!

Reçetesiz Akne Karşıtı Bir Ürün Deneyin!

Reçetesiz bir şekilde satılan sivilce (akne) karşıtı krem veya jeller yağlanmanın önüne geçebilir, bakterileri ortadan kaldırabilir ve ölü derinin yenilenmesine yol açabilir. Ayrıca alacağınız ürünlerin içerisinde aktif bileşen olarak benzoil peroksit veya salisilik asit olmasına özen gösteriniz.

Aşırı Makyajdan Kaçının

Ergenlik dönemin aşırı makyaj yapmamaya çalışın. Eğer ki aşırı şekilde makyaj yaparsanız fondöten sürmemeye özen gösterin. Bunun yerine ise toz ürünleri kullanın. Yağ ve kimyasal içermeyen  ürünlerin almaya özen gösterin ve akne karşıtı ürün olduğunu dikkat edin. Aksi takdirde aşırı makyaj yüzünüzde bol miktarda sivilce çıkmasına neden olabilir.

Yatmadan Önce Mutlaka Makyajınızı Temizleyin

Kozmetik ürünlerin bir çoğu gözeneklerinizi tıkar. Bu nedenle uyumadan önce bir temizleyici ile makyajınızı iyice temizleyiniz. Ayrıca kullandığınız ürünleri yıkayınız.

Saçlara Dikkat!

Saç şekillendirici jel veya krem gibi ürünleri fazla kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bu ürünler yüzünüze temas ederek gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Ayrıca yağlı saçlarda yüzdeki yağı artırabilir, bu yüzden saçınızı sık sık temizlemeye özen gösterin.

Yüzünüzü Ellemeyin

Gün içerisinde elinizden geldiği kadar yüzünüze elinizi temas ettirmemeye çalışın. Yüzünüzü ellediğinizde bakterilerin çoğalmasına ve yüzünüzün iyice tahriş olmasına yol açabilirsiniz. Ayrıca yüzünüzde ki sivilceleri sıkıp patlatmayın aksi takdirde iz bırakabilir veya sivilce çıkmasına yol açabilir.

Düzenli Egzersiz Yapın!

Düzenli olarak egzersiz yapmak hem sağlığınız için hem de cildiniz için büyük bir öneme sahiptir. Egzersiz yaparken nemi hapseden kıyafetlerden uzak durmaya çalışın.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Geçer?

Rahatlayın!

Yapılan bir çok araştırmaya göre stres ve sivilcenin bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden durduk yere stres yapmayın unutmayın ki bir gün yüzünüzde ki sivilceler elbet gidecek! Ayrıca sivilceye iyi gelen yeşil çayın faydaları nelerdir? konumuza da göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.