Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

11.07.2020
5.301
Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemi hemen hemen herkesin ilgili olduğu bu konuda sizlere bağışıklık nasıl güçlendirilir , bağışıklık sistemini güçlendirmek için nelere dikkat etmeliyiz hakkında bilgiler vereceğiz.

Dünya sağlık örgütü tarafından pandemi ilan edilen corona virüs covid-19 sebebi ile Uzman doktorların da önerisi bağışıklık sistemini güçlü tutmak zorundayız. Virüslere karşı savaşan bağışıklık sistemi ( immün sistemi ) ne kadar güçlü olursa virüsleri o kadar hızlı atlatıp sağlıklı günler geçirebiliriz. Yapılan araştırmalar da bağışıklık sistemi güçlü olan , sağlıklı ve düzenli beslenenlerin virüslere karşı daha dirençli yapıya sahip oldukları belirlenmiştir.

Bağışıklık sistemi nedir ?

Bilindiği üzere bağışıklık sistemi organlardan , hücrelerden , dokulardan ve proteinlerden oluşur. Enfeksiyon veya hastalığa sebep olan virüsler , bakteriler ve yabancı cisimler olan patojenlere karşı savaşan sistemin adıdır.

Bağışıklık sistemi nedir ?
Bağışıklık sistemi nedir ?

Bağışıklık sistemi bir canlıdaki koruma merkezi olup, patojenle temas ettiğinde tetiklenir. Patajonler üzerindeki antijenlere yapışan ve onları öldüren antikorları serbest bırakır. Bu yüzden beslenmemizde bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlere de dikkat etmeliyiz.

Doğumdan itibaren aktif hale gelen bağışıklık sistemi zayıfladığı anda hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. İçtiğimiz suda, yediğimiz yemeklerde , soluduğumuz hava da bile tahmin edemeyeceğimiz kadar zararlı mikroorganizmalar mevcut ve bunlara karşı savaşan immün sistemi.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir ?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir ?
Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir ?

Bağışıklık sistemi koordineli olarak çalıştığı için sadece beslenmeye değil diğer bütün sağlık önerilerine ve hijyene dikkat etmek gerekir. İşte yaşam tarzına dikkat etmeniz gereken bazı ipucular :

 • Sigara içmemek
 • Sağlıklı kiloda olmak ( Boy / Kilo oranı )
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Alkolden kaçınmak veya az kullanmak
 • Yeterli uyku
 • Stresten uzak durmak
 • Hijyene dikkat etmek

Yukarıda saydıklarımıza dikkat ederseniz bağışıklık sistemini daha hızlı güçlendirebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Dengeli ve sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin güçlenmesine en yardımcı olağandır. Bu yüzden zamanında ve yeteri kadar beslenmeye dikkat eder ise virüslere karşı o kadar dirençli bir yapıya sahip oluruz.

1- Kırmızı dolmalık biber

Özellikle meyve şekeri tüketmeyenler için kırmızı dolmalık biber, alternatif bir C vitamini kaynağıdır.

2- Asitli meyveler ve portakal

Portakal , mandalina , greyfut ve kivi gibi asitli meyveler kış aylarında tüketilen güçlü bir c vitamini kaynağıdır. Virüslere karşı c vitamini özellikle tavsiye edilir. Çünkü c vitamini virüslere karşı savaşmakta büyük önderlik yapar. Kış aylarında soğuk algınlığı ve solunum yolu hastalıklarında c vitamini azaldığında bu tür meyvelerin tüketilmesi önerilmektedir. Korona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için c vitamini tüketmeye özen gösterin.

3- Badem

Badem de bol miktarda E vitamini mevcuttur. Bu yüzden bir avuç badem bağışıklık sistemini güçlendirmeye faydalıdır. Bunun yanında magnezyum , lif ve manganez açısından da zengindir.

4- Ayçekirdeği

Ayçekirdeği de E vitamini içerir. E vitamini diğer aktioksidanlar gibi serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayçekirdeği fazla tüketilmesi halinde kiloya sebep olduğu için fazla tüketmekten kaçınmalıyız.

5- Kefir

Kefir ve yoğurt probiyotik kaynaklı olduğundan düzenli tüketildiğinde bağırsak florasını ve bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korunmaya yardımcı oluyor. 2017 yılında yapılan bir araştırmada düzenli kefir tüketimin de bakterilerle savaşma , enflamasyonu azaltma ve antioksidan aktivitenin artırılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

6- Yeşil çay

Yeşil çay , soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltabilen flavonoidler içerir. Bunun yanında yeşil çay tüketiminde , kan lipitlerini olumlu yönde etkileyerek iyi kolesterolü arttırır , kötü kolesterolü  trigliseritleri ve toplam kolesterolü azaltır.

7- Sarımsak

Sarımsak,eskiden beri bilinen ve tüketilen besinler arasında en yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsak , soğuk algınlığı ve virüslere karşı antibiyotik olarak halk dilinde kullanılmaktadır. Bu yüzden yemeklerde , turşularda ve sade olarak tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere karşı güçlü bir direnç haline gelmektedir.

8- Zencefil

Zencefil, hastalıkları önlemeye yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle kış aylarında bal ile karıştırarak bağışıklık sistemini güçlendirmede etki olduğu bilinmektedir.

9- Ispanak

C vitamini , E vitamini , flavonoidler, karotenoidler ve birçok temel besini barındıran antioksidan içerdiği için ıspanak bağışıklık sistemini güçlendirme de en çok tercih edilendir. Ayrıca ıspanak hücre bölünmesine ve Dna onarımına yardımcı olur. Bu yüzden sofranızda ıspanağı mutlaka bulundurun.

10- Patates

Tatlı patates özellikle ülkemizde çok üretilmesi ve tüketilmesine rağmen bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda pek fazla uygulanmamaktadır. 1 orta boy patateste A vitamini , C vitamini ile günlük ihtiyacımızı kolaylıkla sağlar. Patates ne kadar turuncu olur ise o kadar beta karoten içerir ve bu karotenler cildin sağlıklı olmasına , Uv ışınlardan korumaya yardımcı olur.

11- Brokoli

Brokoli c vitamini kaynağıdır ve sülforafan gibi güçlü antioksidan içerir. Düzenli olarak tüketilmesi halinda bağışıklık sistemini güçlendirir.

12- Zerdeçal

Zerdeçal yemeklere katılan baharat olarak bilinse de yapılan araştırmalar da zerdeçal içeriğinde kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir. Zerdeçaldaki kurkumin etkisini artırmak için zeytinyağı ve karabiber kullanmak gerekir. Kış aylarında özellikle bal kürü hazırlarken içeriğine zencefil , zerdeçal , karabiber ve biraz da zeytinyağı dökerek bağışıklık sistemini çok güçlü hale getirebiliriz.

13- Yaban Mersini

Geldik bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında en önemli değere sahip olan besin kaynağı Yaban mersinine. Yaban mersini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak antioksidan özelliğe sahip olan antosiyanin adı verilen bir flavonoid türü içermektedir.

Flavonoid’lerin solunum yolu enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminde önemli bir rol olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır. Araştırmalar sonucunda flavonoid açısından zengin olan yiyecekler tüketenlerin soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlara kapılma olasılığı daha az rastlanmıştır.

Kurutulmuş yaban mersini de flavonoid açısında zengindir. Bu yüzden yaban mersini tüketimini artırmaya özen göstermeliyiz.

Yazımızın sonuna geldik böylece, yukarıda belirttiğimiz bağışıklık sistemini güçlendiren besinler yanı sıra düzenli beslenme , zamanında ve yeteri kadar tüketildiğinde daha güçlü bir immün sistemine sahip oluruz.

Ayrıca faydalı yiyecekler konumuza bakmanızı tavsiye ederiz.

Sık sorulan sorular

# Bağışıklık sistemini ne yükseltir?

# Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler nelerdir?

# Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir Canan Karatay?

# Bağışıklık sistemi hangi organlardan oluşur?

# Yoğurt bağışıklık sistemini güçlendirir mi?

# Sarımsak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir mi?

# Hangi meyveler bağışıklık sistemini güçlendirir?

# Çinko vitamini hangi besinlerde bulunur?

# Bağışıklık sistemi bozukluğu ne demek?

# Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu nasıl anlaşılır?

# Bağışıklık sistemi genetik midir?

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. HASAN dedi ki:

  KORONAVIRUS YUZUNDEN BAGISIKLIGIMA HEP DIKKAT EDIYORUM BENCE HERKES DIKKAT ETMELI SAGLIKLI BESLENMEK LAZIM. MAKARNA YEMEKLE OLMAZ KIS AYI C VITAMINI TUKETMEYIN MAKARNA YIYIN ONDQN SONRA HASTA OLUN

 2. Semiha dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı bağışıklık sistemini güçlendirmek için kış aylarında bal zencefil kullanıyoruz ve birde c vitamini tüketiyoruz. bu sayede grip olmaktan kurtuldul çok şükür

  1. Emir dedi ki:

   evet bal için kürü bende yapıyorum çok faydasını gördüm

 3. Murat dedi ki:

  Bunlar arasında en faydalı yaban mersini sanırım.

  1. Sağlıkhane dedi ki:

   Görünen ve bilinen yaban mersini.

 4. Halime dedi ki:

  çok faydalı bir yazı olmuş bundan sonra yediklerime dikkat edeceğim özellik bu virüs yüzünden bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiyelerinize uyacagım teşekkürler