Paranoid Kişilik Bozukluğu Hastalığı

Paranoid Kişilik Bozukluğu Hastalığı

Paranoid kişilik bozukluğu, rahatsızlığı yaşayan bireyler etraflarındaki insanlara güvenmemesiyle, kuruntulu davranışlarıyla ve alınganlıklarıyla tanınır.

Paranoid kişilik bozukluğu nedir?

Paranoid kişilik bozukluğu, rahatsızlığı yaşayan bireyler etraflarındaki insanlara güvenmemesiyle, kuruntulu davranışlarıyla ve alınganlıklarıyla tanınır. Kişilik bozukluğu genç yaşta ergenlik dönemine girmekle birlikte başlar ve olumsuz şartlar altında kalındığında sürekliliğini korur. Paranoid kişilik bozukluğu yaşayan hastalar etrafındaki insanların her an ona zarar verebileceği korkusuyla sürekli kuşku içerisindedirler. Herhangi bir kaynağı olmaksızın aldatıldığından, sevilmediğinden ve dışlandığından şüphe duyarlar. Bu gibi sorunlar teşkil etmesinden dolayı anlaşması zor insanlardır. Sevgililik, evlilik gibi karşılıklı ilişkilerde güven problemi yaşamalarından ötürü soğuk gözükebilirler. Kısaca anlatmak gerekirse çevrelerinde bulunan insanlara, davranışlarıyla ve hareketleriyle huzursuzluk yaratmaları söz konusudur.

Paranoid kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  • Karşılaştıkları kötü bir durumu affedemezler.
  • Kin duyguları aşırı yoğundur.
  • Kuşku duyma, kıskançlık, alınganlık duyguları baskındır.
  • Takıntılı olduğu kişilerin her hareketini izlerler.
  • Sıradan sözlerin altında bile olumsuz bir sonuç ararlar.
  • Kilo alma problemi yaşarlar.
  • İnsanların güvenlerinden şüphe duyarlar.
  • Sorumluluk alma duyguları yoktur.
  • Otoriter yapıya başkaldırmaya meyillidirler.

Paranoid kişilik Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

Erken ergenlik döneminde başlayan Paranoid kişilik bozukluğu hastalığı yalnızlığın, hassasiyetinin ve ailevi baskıları sonucunda ortaya çıkabilir. Ailesinden aldığı bu baskılar sonucunda yetersizlik hissiyatı yaşayan kişiler çevresindeki diğer insanları suçlamalarıyla gözlemlenebilir.

Paranoid kişilik bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Paranoid hastalığının tedavisi uzun ve oldukça güçtür. Bunun en büyük sebebi ise kişinin hastalığını inkâr etmesinden kaynaklanır. Kişilik bozukluğu yaşayan hastalarda uygulanan psikoterapi yöntemi bu hastalar içinde kullanıma uygundur. Fakat tedavi esnasında hastaların güvensizliklerinden dolayı psikiyatristin hastaya güven sağlaması tedavi sürecini olumlu etkileyecektir. Bunun yanı sıra hastalığın derecesine göre psikiyatri tavsiyesi ile birlikte ilaç tedavisi de kullanılabilir.

Paranoid kişilik bozukluğu olan kişiye nasıl davranılmalıdır?

Paranoid kişilik bozukluğu hastalığı yaşayan insanlara yüzleştirici ve kaba davranmak doğru bir davranış olmayacaktır. Bu gibi davranışlar hastayı daha ileri seviyeye sürükleyebilir. O yüzden güvenini kırmadan daha insancıl bir biçimde yaklaşıp diyaloglar kurmaya çalışmak hem tedavi süresinde hem de hastalığı yenebilmesinde büyük rol oynayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Nedir? Anksiyete Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde anksiyete, Anksiyete belirtileri ve Anksiyete Bozukluğu hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?