Dil Sararması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dil Sararması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Günümüzde bir çok kişinin rahatsız ve şikayetçi olduğu dil sararması problemi en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Peki, dil sararması neden olur? nasıl geçer? dil sararması nedir? gibi merak edilen tüm soruların cevabı bu yazımızda…

Dil Sararması

Günümüzde bir çok kişinin rahatsız ve şikayetçi olduğu dil sararması  problemi en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Bu durum  toplum içerisinde fiziksel konuda dikkat çekmesi sebebiyle genellikle bir çok kişi tarafından sorun olarak görülmektedir. Birden fazla sebebi bulunan dil sararması kendiliğinden geçtiği gibi bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekmekte. Peki, dil sararması neden olur?

Dil Sararması Neden Olur?

Genellikle zararsız olan dil sararması bazı hastalıklarında bir belirtisi olabilmektedir. Bu sebepten ötürü dil sararmasının nedenlerini iyi bilmek  ve doktora başvurmak oldukça önem arz etmektedir. Genel olarak ağız ve diş sağlığının yetersiz olması sebebiyle meydana gelen sararmanın nedenleri bu şekildedir;

  • Vücudumuzda meydana gelen vitamin eksikliği sorunu hiç beklemediğimiz bir anda beklenmedik şekilde ortaya çıkabilir. B12 vitaminin eksikliğe de dil sararmasına yol açabilmektedir. Bu durumda doktora gitmek ve ona göre tedavi görmek sizin için iyi olacaktır.
  • Dil sararması şeker hastalığının belirtilerinden bir tanesidir. Vücutta yeterli miktarda insülin  üretilmemesi nedeniyle dil sararması sorunu yaşanabilir. Böyle bir durumda kesinlikle doktora gitmelisiniz.
  • Grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarında dil sararmasının nedenleri nelerdir? sorusunun cevaplarından bir tanesidir. Solunum yolunda meydana gelen iltihaplanma durumları da bu soruna yol açabilir.
  • Sigara,çay ve kahve gibi çok aşırı bir biçimde içen kişilerde dil sararması daha fazla yaşanmaktadır. Sigara ve çay içerisinde yer alan maddeler nedeniyle  diş ve dudakta renk değişimleri meydana gelebilir.
  • Kullandığınız ilaçlarda bu soruna davetiye çıkarmaktadır. Bir çok uzman doktor  hormon ilaçlarının  ilaçlarının dil sararmasına neden olduğunu dile getirmektedir.
  • Ağız içi mantarlar ve aftlar da dil sararması neden olur sorusunun yanıtlarından birisidir. Ağızda mantar ve aftlar varsa kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir.
  • Dil sararması neden olur? sorusunun diğer cevapları ise bu şekildedir; piercing takmak, diş çekimi, susuzluk, hamilelik belirtileri ile başlayan folik asit yetersizliği, aşırı kahve tüketimi.
Dil sararması nasıl geçer?
Dil sararması nasıl geçer?

Dil Sararması Nasıl Geçer?

Dil sararması yukarıda da anlattığımız gibi kendiliğinden geçebilmektedir. Fakat bazı durumlarda tedavi gerekebilir. Dil sararması genel olarak diğer hastalıkların bir belirtisi olması sebebiyle bu duruma özel bir tedavi yöntemi yoktur. Fakat dil sararması çözüm yöntemleri bu şekilde olabilir;

  • Ağız ve diş sağlığına özen göstermek, günlük diş fırçalamak bu sorunun önüne geçebilmek için oldukça önem arz ediyor. Dişler uygun bir fırça ile fırçalanmalıdır. Bu sayede bakteriye davetiye çıkaran ortam ortadan kalkacaktır.
  • Kullanacağınız bazı bitkilerle bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ağız içi temizliğinizi yaptıktan sonra dilinizin üzerine nane ve benzeri bitkileri koyarak ağız temizliğini tam olarak gerçekleştirebilirsiniz.
  • Dil sararması nasıl geçer? sorusunun bir diğer yanıtı ise sağlıklı beslenmektir.  Bu yüzden bol bol deniz ürünleri ve sağlıklı yiyecekler tüketilmesi gerekmektedir.

 

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?