Evde Diş Beyazlatmak için Ne Yapılır?

06.03.2018
3.161
Evde Diş Beyazlatmak için Ne Yapılır?

Evde diş beyazlatmak için küçük kolaylıkla herkesin yapabileceği ipucularını makalemizde bulabilirsiniz.Hemen hemen herkes, etrafında güzel bir gülümseme bırakabilmek adına parlak ve beyaz dişlere sahip olmak ister. Genelde diş beyazlatmak denildiğinde diş doktorları akıllarımıza gelse de evde yapılan düzenli uygulamalar ile beyaz dişlere sahip olabilmek mümkün.

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Evde diş beyazlatma yöntemleri
Evde diş beyazlatma yöntemleri

1-Karbonat, adaçayı ve tarçın karışımı ile diş beyazlatmak

Yapımı ve kullanımı kolay olan bu karışımımızda 1 çay kaşığı adaçayını, 1 çay kaşığı karbonatı ve 1 çay kaşığı tarçını birbiriyle buluşturuyoruz. Ardından diş fırçamızı ıslatıp yaptığımız karışım ile dişlerimizi fırçalıyoruz. Bu uygulamayı her sabah kahvaltıdan sonra ve her akşam yemek yedikten sonra tekrarlayarak dişlerinizdeki beyazlamayı görebilirsiniz.

2-Sofra tuzu ile diş beyazlatma

Bu uygulamada ise bir önceki karışımımız kadar renk açıklığı görülmese de tuzun anti bakteriyel yapısı bakımından temiz ve sağlıklı bir diş yapısına hem de oluşturduğu beyazlama açısından beyaz bir diş görünümüne sahip olabilirsiniz. Uygulaması ise akşam yemeğini yedikten sonra hafif ıslatılmış diş fırçasına tuzu dökerek fırçalaya bilirsiniz.

3-Portakal kabuğu ve Defne yaprağı macunu ile diş beyazlatma

Bu karışımı hazırlarken ise önceden hazırlamış olduğunuz defne yapraklarını güzelce ezin ve ezdiğiniz defne yapraklarının üzerine portakal kabuğu rendeleyin. Rendeleme işlemini de tamamladıktan sonra diş macunu kıvamına gelene kadar karışımınızı yoğurun. Uygulama kısmına gelecek olursak da akşam yatmadan önce dişlerinizi 5 dakika boyunca fırçalayarak dişlerinizdeki beyazlama etkisini görebilirsiniz.

4-Çilek ile evde diş beyazlatmak

Çilek içerisinde bulundurduğu plak oluşumunu etkileyen malik asit sayesinde ağzınızın içini temizler ve zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar. Yapımına gelirsek 3-4 bütün çileği kaşığın arkasıyla ezerek püre haline getirin. Daha sonra diş fırçanızı pürenize batırarak dişlerinizi fırçalayın. (İçerisinde bulundurduğu asit den dolayı haftada maksimum 2 kez uygulayarak diş sağlığınızı riske atmadan uygulamanızı öneririz.)

5-Karbonat ve limon ile evde diş beyazlatmak

Bildiğimiz üzere karbonat dişleri hem temizleyen hem de beyazlatan madde olarak en başta akla gelenler arasında bulunuyor. Limon ise içerisinde bulundurduğu asit sayesinde dişlerinizi temizlemeyi sağlar. Karbonat ve limon karışımını yaparak hem sağlıklı bir diş yapısına hem de beyaz bir diş görünümüne sahip olabilirsiniz.

Yapımı ise şöyle; Öncelikle diş fırçanızı biraz ıslattıktan sonra üzerine bir çay kaşığı karbonat ekleyin ve birkaç damla limon suyu damlatın ardından dişlerinizi iyice fırçalayın. Etkisini en geç 1 hafta içerisinde dişlerinizdeki beyazlama ile görebilirsiniz.

Evde diş beyazlatma tarifi

  • Prof.Dr. Ahmet Maranki’nin tarifi : 1 tatlı kaşığı karbonat, çeyrek çay kaşığı himalaya tuzu, çeyrek çay kaşığı elma sirkesini bir kaba koyup karıştırın. Eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Sonra diş fırçanızı bu karışıma batırıp dişlerinizi fırçalayın. Prof.Dr. Ahmet Maranki’nin bu tarifine göre, dişleriniz 7 günde 3 ton açılacak.
  • Hidrojen peroksit ile beyazlatma: Amerikan Diş Hekimleri Birliği verilerine göre %3’lük hidrojen peroksitle dişleriniz kolay şekilde beyazlar. Eczaneden temin edeceğiniz hidrojen peroksitle diş beyazlatma yöntemi şöyle: 2 tatlı kaşığı yüzde 3’lük hidrojen peroksiti 3 tatlı kaşığı karbonatla karıştırın. İçine bir tutam tuz katın. Diş macunu kıvamına getirdikten sonra bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. 2 dk. dişlerde beklettikten sonra ağzınızı suyla çalkalayın. Hidrojen peroksit ile beyazlatma son zamanlarda bazı diş macunlarında kullanılmaktadır.
  • Muz Kabuğu ile beyazlatma: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra potasyum, magnezyum ve manganez zengini muz kabuğuyla 2 dakika ovun. Sonrasında macunsuz bir fırça ile temizleyin.
  • Gliserin ile beyazlatma: Anti bakteriyel özelliğiyle bilinen gliserin, hem dişlerinizi beyazlatacak hem de ağzınızdaki mikropları öldürerek çürümeye karşı gelecektir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra birkaç damla gliserini dişlerinize uygulayın.

Not: Diş sağlınız için, verdiğimiz yöntemleri kullanmadan önce diş doktorunuza danışmayı unutmayın.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Ayla Ezer
Sağlık hakkında bilgi ve birikimlerimi bu blog'ta anlatıyorum.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

  1. Doğukan dedi ki:

    Bende karbonat kullanıyorum beyazlatıyorum makaleniz cok faydalı sagolun

  2. Emre dedi ki:

    karbonat ve tuz ise yariyor . tuz hem agriyida aliyor