Gebelik Testi Evde Nasıl Yapılır? Gebelik Testi Nedir?

19.12.2017
2.473
Gebelik Testi Evde Nasıl Yapılır? Gebelik Testi Nedir?

Bir çok anne adayı evde gebelik testi yapmak isteyebiliyor. Bu yazımızda oldukça merak edilen evde gebelik testi nasıl yapılır? gebelik testi nedir? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Evde yapılan gebelik testleri,  idrarda hamilelik hormonunun olup olmadığına dayanmaktadır. Hamilelik hormonu olarak bilinen hCG, sadece hamile kadınlarda bulunmaktadır. Hamile olup olmadığını merak eden anne adayları, eczanelerden hamilelik testi satın alarak deneyebilirler. Evde yapılan hamilelik testlerinin nasıl yapıldığı hakkında tüm merak edilenleri yazımızın ileri ki bölümlerinde açıklayacağız.

Hamilelik Testi Öncesi Yapmanız Gerekenler

1.Aşama: Eczanelerde birden fazla farklı marka altında hamilelik testleri bulunmakta. Fakat hamilelik testleri aldığınız zaman markasının ne olduğunun pek bir önemi bulunmamakta. Fakat hangisini almakta kararsız kalırsanız eczacıya danışabilirsiniz.  Bunun yanı sıra hamilelik testi alırken, kutu üzerinde bulunan son kullanma tarihine dikkat etmenizde fayda var.

2. Aşama:  Hamilelik testini en doğru sonuç vereceği zamanda alınız. Bir çok uzman,  evde yapılan gebelik testlerini almadan önce, meydana gelen regl gecikmesinin bir gün daha beklenmesini tavsiye ediyor. Eğer ki regl döneminde gecikme yaşandıysa ve hamile olup olmadığınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Fakat hamile kadınlarda  hGG seviyeleri hızlı bir şekilde yükseliş göstermesi sebebiyle bir kaç gün daha bekleyip  hamilelik testi yapmanız daha iyi sonuçlar verecektir. Peki, gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

1. Aşama: Almış olduğunuz hamilelik testinin idrar bölümüne idrarınızı yapın. Bazı tür hamilelik testlerinin içlerinde plastik idrar toplama kabı yer almaktadır. Bu plastik kaptan idrar testine dökme işlemi daha rahat ve daha basittir. İdrar örneği kısmınıza idrarınızı akıtmadan önce, biraz idrarınızı dışarı atın.

  • Eğer ki almış olduğunuz idrar testinin yanında küçük bir kap bulunmuyorsa idrar örneği talimatlarını çok iyi bir biçimde yapmanız gerekmekte. Bazı hamilelik testlerinde ise idrarınızı 5 saniyeden ne az ne fazla yapmanızı belirtir. Bunun için kronometre tutabilirsiniz.
  • İdrarınızı test çubuğuna yapacağınız sıra dikkatli olmaya özen gösterin. Çubuk üzerinde yer alan sembolleri yukarı bakacak şekilde ayarlayın.

2.Aşama: Yukarıda bahsettiğimiz üzere içerisinde plastik küçük kap bulunan hamilelik testlerini yaptığınız zaman; test çubuğunun içerisine çok az miktarda idrar boşaltmak için damlalık’dan yararlanabilirsiniz. İdrarı yaklaşık olarak 5-10 saniye içinde testine akıtın. Bu talimatlar markadan markaya değişim gösterebiliyor.

3.Aşama: Evde yapılan gebelik testi üzerinde bulunan talimatlarda yer alan süre kadar sonucu bekleyin. Sonuç penceresi yukarıya bakacak biçimde düz bir yüzeye yerleştirin. Bazı testlerin en doğru sonucu vermesi için 10 dakika boyunca beklemelisiniz. Fakat genellikle standart süre 1-5 dakika arasındadır. 

  • Hamilelik testi sonucu beklediğiniz zaman yavaş çok geç geçiyor sanabilirsiniz ve böylelikle huzursuz olursunuz. Bu sebepten ötürü bekleme süresi boyunca test çubuğuna bakmamaya çalışın. Bekleme süresi boyunca başka işlerle uğraşın.
  • Bazı hamilelik testlerinde zamanlayıcı  sembol yer alabiliyor. Eğer hamilelik testinizde böyle bir şey mevcut ise ve sembolde hiç bir şey yoksa test çubuğunda sorun olabilir. Farklı hamilelik testleri deneyebilirsiniz.

4.Aşama: Beklemiş olduğunuz testin sonuçlarını kontrol edin. Hamilelik testi üzerinde yer alan talimatları düzgün bir biçimde uyguladıktan sonra, test sonucu süresinde dikkat edin o süre dolduğunda kontrol edin. Hamile olup olmadığınızı anlamak amacıyla çubuk üzerinde yer alan simgelere bakın.

Gebelik Testi Sonuç

Gebelik Testi Sonuçları

Hamilelik belirtileri hakkında bilgi almak için okuyun !

YAZAR BİLGİSİ
Demet Bakırcı
Aralık 2015 tarihinde Jenya Denizeri Eğitmenliğinde 3D Kalıcı kaş uzmanlığı eğitimini aldım.Permanent Makeup Artist olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. Kendimi geliştirmek adına , Şubat 2016 tarihinde Jenya Denizeri Eğitmenliğinde Kadife Kaş tekniği eğitimini alarak , 3d kaş tekniğine ek olarak kadife kaş tekniği ile daha doğal görünümlü kaşlar için hizmet veriyorum. https://www.demetbakirci.com
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.