Erkeklerde Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Erkeklerde Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Çocuk sayısını artırmak için evli çiftlerin dikkate alması gereken önemli bir konuda erkeklerde sperm sayısını artıran yiyecekler‘dir. Erkeklerde sperm sayısını artıran en önemli yiyecekleri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

Evli ve çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin dikkate alması gereken en önemli konulardan birisi de sperm sayısıdır. Vücutta yetersiz bulunması durumunda yumurtanın döllenmesini yani hamile kalınma şansını azaltır. Bu durumun önüne geçmek adına doktor tavsiyesi ile birlikte önereceğimiz gıdaları tüketerek sperm sayınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Sperm sayısını artıran yiyecekler‘i detaylı incelerseniz sizde kolayca sperm sayısını artırabilirsiniz.

Düşük Sperm Sayısının Nedenleri 

Fiziksel veya zihinsel birçok olay düşük sperm sayısının nedeni olabilir. Sperm üretimi için yalnızca testislerin çalışması yeterli değildir. Beyinde bulunan sperm üretimini devreye sokan hormonların da düzenli çalışması gerekir. Çalışmadığı takdir de düşük sperm sayısına sebep olabilir.

Erkekte Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler

1- SİYAH / BİTTER ÇİKOLATA

Siyah ya da bitter çikolata Amino asit L-Arginine HCL bakımından zengindir.Ayrıca bitter çikolata orgazm yoğunluğunu da artırır.

2- MUZ

B6, C ve A vitaminleri sayesinde lif açısından oldukça zengin olan bu besinimiz de nadir görülen bromelain adında bir enzim bulunmaktadır. Buda sperm sayısının ve hareketliliğin artmasında büyük rol oynuyor.

3- HAVUÇ

Havuç’da bulunan yüksek oranda A vitamini sperm üretiminde önemli etken sağlar.A vitamini yağ’da çözündüğü için zeytinyağlı salatalarda tercih edilebilir.

4- ISPANAK

Çoğu yapraklı yeşil sebze gibi ıspanak zengin bir folik asit kaynağıdır. Folik asit’in de sperm sayısını artırmada faydası olduğu bilinmektedir.

5- KIRMIZI MEYVE VE SEBZELER

Üretkenliği artıran diğer bir sebze ve meyveler olarak içi ve dışı kırmızı olan besin kaynağıdır.Örneğin ; Domates, greyfurt, karpuz, kırmızı biber, papaya gibi yiyecekler lycopene adlı bir mucize içerir. 2014’te yapılan bir çalışma lycopene (domatese rengini veren madde) içeren yiyeceklerin sperm sayısını %70’e kadar artırabildiği tespit edilmiş.

6- İSTİRİDYE

İstiridye yoğun derecede zink içerir ve sperm’in temel taşlarından biridir.Cinsel hayata etkisini ilk olarak Romalılar keşfetmiş.

7- KABUKLU YEMİŞLER

Fındık sperm sayısını arttırmak için mükemmeldir.Çünkü çinko ve bir anti-oksidan olan E Vitaminini içerir. 2012’de yapılan bir çalışma da günde 75 g cevizin spermlerin zindeliğini, hareketliliğini ve şekillerini olumlu etkilediği tespit edilmiş. Bunun nedeni bu yemişlerde yer alan doymamış yağ asitleri. Badem ve yer fıstığı da spermlerinizin güçlenmesine yardımcı olur.

8- MANTAR

İçeriğinde D vitaminin bulunduğu mantar seks hayatınızı her yönden zenginleştirir.Kan dolaşımını hızlandırdığı için ereksiyon sorununuzu ortadan kaldırır. Yaz günleri güneş’den D vitamini almak mümkün fakat kış aylarında bu pek mümkün olmuyor.Bu yüzden mantar en iyi çözüm diyebiliriz.

9- SOMON

Somon ; Omega 3 yağ asidinin en popülerlerinden biridir. Kalp krizi riskinin azaltılmasından sek öncesi uyarılmaya kadar pek çok önemliliği vardır. İnsan üremesi üzerine yapılan pek çok çalışmada omega-3 yağ asidi tüketen erkeklerin tüketmeyenlere oranla sperm kalitesinin daha iyi olduğu saptanmıştır.

10- KIRMIZI ET

Kırmızı et içeriğinde barındırdığı  L-carnitine denilen besleyici madde erkeklerde sperm sayısını artırmada etkilidir.L-Carnitine’in enerji üretimindeki rolü, erkeklerde üretkenliğinin arttırılmasına destek olması açısından önemli yer tutmaktadır. Son yıllarda bu konu ile ilgili L-Carnitine ile yapılan çalışmalar, L-Carnitine in erkek üretkenliğini arttırmada yardımcı olarak umut verici sonuçlar elde edilmiştir . Spermler, erkek üreme sistemindeki yolculuklarını tamamlayabilmek için oldukça çok miktarda enerjiye gereksinim duyarlar. Bu nedenle L-Carnitine in hem spermlerin enerji üretiminde hem de sperm hareketliliğinde önemli etkileri olduğu düşünülmektedir. Sperm sayısı az olan erkeklerde veya sperm hareketliliği bozuk olan kişilere L-Carnitine veya Asetil L-Carnitine takviyesinin etkinliğinin ölçüldüğü çok sayıda çalışma yapılmıştır. Anormal spermleri olan 100 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada 4 ay boyunca bu kişilere günde 3 defa 1 er gram L-Carnitine verilmiştir. Çalışmanın sonunda bu erkeklerin sperm sayıları arttığı gibi sperm hareketliliğinde de anlamlı artışlar gözlenmiştir. Anormal spermleri olan 47 erkek üzerinde yapılan başka bir çalışmada da 3 ay boyunca günde 3 defa 1 er gram L-Carnitine kullanımı yine sperm konsantrasyonunda ve sperm hareketliliğinde anlamlı bir artışla sonuçlanmıştır.

11- YUMURTA

İçerisinde bulundurduğu yüksek E vitamini sayesinde sperm sayısını artıran etkili ve sağlıklı bir yiyecektir. Bir diğer özelliği de sperm sayısının düşmesini sağlayan zararlı enzimleri yok etmesidir.

12-ÇAKŞIR OTU

Genelde cinsel arzuyu artırma özelliği ile bilinen bu bitkinin bir diğer özelliği de sperm sayısını artırmaktır. Tüketildiğinde sperm sayısında artış gözlemlenecektir.

Sperm Sayısını artırmak için yapmanız gerekenler

  • Öncelikle kendinize bir uyku düzeni kurun erken yatıp erken kalkın.
  • Sigara ve alkol tüketiminden uzak durun. Çünkü bu gibi zararlı ürünler sperm sayısını ve kalitesini düşüren ürünlerdir.
  • Su tüketimini artırın günlük 1.5 litrenin üzerinde su için.
  • Hareketsiz yaşamdan uzaklaşın spor yapın.
  • Doğa ile içi içe olun temiz hava her anlamda iyi gelecektir.
  • Uzun süre bisiklet kullanmayın.

 

 

Bir önceki yazımız olan Paranoid Kişilik Bozukluğu Hastalığı başlıklı makalemizde kişilik bozukluğu tedavisi, Paranoid ve paranoid bozukluk hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?