Sağlıklı Detoks Diyeti Nasıl Yapılır Ve Neler Yapılmalı?

26.12.2017
2.136
Sağlıklı Detoks Diyeti Nasıl Yapılır Ve Neler Yapılmalı?

Sağlıklı detoks diyeti yapılabilmesi için için vücudun toksinlerden arındırılması gerekir. Detoks diyeti vücudu toksinlerden arındırarak yağ yaktıran bir ödem diyetidir.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda detoks nasıl yapılır? sorusundan daha çok sağlıklı detoks diyeti nasıl yapılır? sorusu oldukça sık sorulmaya başlandı. Bu sorunun sorulmasında ki en büyük neden ise son zamanlarda bir çok kişinin bilinçsizce yapmış olduğu diyet listelerinin sağlığa ciddi zararlar vermesi. Siz değerli okuyucularımız için sağlıklı detoks diyeti nasıl yapılır? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Sağlıklı Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks, diye isim vermiş olduğumuz şey genel olarak vücudu toksinlerden arındırma işlemleridir. Doğru detoks nasıl yapılır diye merak ediyorsak bir şeyi kesinlikle açığa kavuşturmamız gerekiyor. Son zamanlarda bilim adamları tarafından yapılan bir çok araştırma gösteriyor ki; bedenimiz aslında toksinlerden tam anlamıyla arınmamakta. Vücudumuzda meydana gelen tek şey toksinlerin biriktiği yağ deposundan, yağ kütlesi azalıp kana karışmasından ibaret. Bunun bilinçsiz bir biçimde olması da vücudumuza büyük tehlikeler yaratabilmekte.

Çok fazla kilodan şikayetçi olanlar ve hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler, tamamen sıvılardan meydana gelen  juice cleanse  detoks yöntemini tercih etmektedirler. Günlük yaşantısında yemiş olduğu her şeyden vazgeçerek kendini oldukça zorlayan bu kişilerde genel olarak bir kaç hafta sonra bazı sorunlar meydana gelmektedir.

Bunlara örnek vermek gerekirse, baş ağrısı, vücut ağrıları  vb. Yapılan bu detoks diyeti, vücudun kendi detoks sistemini destekleyen besinler içermemesi sebebiyle öncekine göre daha fazla toksin kana karışıyor. (Ayrıca lahana diyeti nasıl olur, nasıl yapılır? başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.)

Sağlıklı Detoks Diyeti İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı detoks diyeti için için kesinlikle protein alımı yapmanız gerekmekte. Çünkü proteinin içerisinde yer alan aminoasitler, enzimlerinizin çalışması ve karaciğerinizin detoks sistemi için oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple kesinlikle detoks diyet listenize baklagiller, kuruyemişler, tohumlar; organik tavuk, deniz balığı, yumurta  eklemelisiniz.

Sağlıklı detoks diyeti için B vitamini kesinlikle alınmalıdır. Çünkü detoks oldukça karışık bir süreçtir. Bu yüzden kesinlikle b vitamini ile desteklenmelidir. Bu sebepten ötürü  koyu renkli sebze ve meyveleri kesinlikle detoks diyet listesinde bulundurmalı.

Sağlıklı detoks diyeti için; kesinlikle turpgiller olması gerekiyor. Bu özellikle troid rahatsızlığı  bulanan için oldukça faydalıdır. Bu tür sebzeler  karaciğerin kendi detoks sistemini ve östrojen metabolizmasını destekleyecektir. Bol bol brokoli, karnabahar, brüksel lahanası ve benzeri yiyecekler tüketilmesi gerekmektedir.

 Sağlıklı detoks diyeti için; detoks diyeti listenizde kesinlikle antioksidan  açısında oldukça zengin olan yiyecekleri bulundurmalısınız. Detoks yaptığınız sürece vücudunuzda toksinler iyice yoğunlaşır, bunlara karşı koruyu besinler tüketmeniz gerekmektedir. Besin destekleri, c vitamini, magnezyum, selenyum içeren sarımsak ve benzeri yiyecekler tüketmelisiniz. Sağlıklı detoks diyetinde kesinlikle mutlaka su olması gerekmekte.

Sağlıklı detoks diyetinde kaçınılması gereken bazı besinler bulunur bunlar:

 • Alkol, tütün vb.  maddelerden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız.
 • İşlenmiş yiyecekler, gdolu yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Fruktoz içeren gazoz, meşrubatları içmemelisiniz.

Sağlıklı Detoks Diyetinde Nelere Dikkat Edilir ?

 • Organik meyve ve sebze ağırlıklı tüketim yapmaya özen gösterin.
 • Sindirim, bağırsak problemleriniz mevcutsa hemen tedavi yaptırın. Bağırsaklarınızı bir doktora gösterin.
 • Terleme detoks sürecinde oldukça önem arz eden unsurlardan bir tanesidir. Sauna, hamam ve benzeri yerlere giderek toksinleri atmaya yardımcı olun.
 • Alerjiniz var ise tükettiğiniz yiyeceklere özen gösterin.
YAZAR BİLGİSİ
Ayla Ezer
Sağlık hakkında bilgi ve birikimlerimi bu blog'ta anlatıyorum.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. Remziye dedi ki:

  saglik detoks yaziniz cok iyi olmus burdakinide bende denicem bakalim

 2. Cemre candaoğar dedi ki:

  içimiz dışımız sağlıklı detoks oldu bu yazıyıda beğendim denicem bakalım teşekkürler