Mide Bulantısına Ne iyi Gelir? Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

23.12.2017
2.046
Mide Bulantısına Ne iyi Gelir? Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Çevremizde sık sık mide bulantısı sorunu ile karşı karşıya kalan insanlar görürüz. Bu yazımızda mide bulantısına ne iyi gelir? hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer? sorularına cevap vereceğiz. Tüm merak edilenler yazımızda.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Çevrenizde sürekli bir biçimde gördüğünüz mide bulantısı neden olur sorusu ile karşılaşan insanlar için bir çok cevap bulunmaktadır. Bu nedenlerden birisi ise bakteri ve virüs  yüzünden meydana gelen mide bulantısıdır.

İlk belirti olarak  ishal ve baş ağrısı ile başlayan bu enfeksiyonların ikinci aşaması mide bulantısıdır. Yaklaşık olarak 2 gün boyunca devam eden bu sorun, düzenli ve sağlıklı beslenme ile son bulabilir. Enfeksiyon kaynaklı mide bulantısı yaşamamak için meyveleri ve sebzeleri çok iyi yıkamalısınız.

Mide bulantısı neden olur sorusunun bir diğer cevabı ise gıda zehirlenmesidir. Tarihi geçmiş veya bozulan ürünlerin tüketilmesi sonucunda meydana gelen bu mide bulantısı ölüme kadar götürebilmektedir. Bu tarz olaylarda kesinlikle fazla zaman kaybetmeden doktora gidiniz.

Mide Bulantısı Sebepleri

Mide bulantısı sebepleri çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanmasının yanı sıra tek başına önemli sebeplerden dolayıda meydana gelebilir. Kişi bu aşamada çok fazla ağrıya maruz kalmış ise ve bulantı sorunu ile karşılaşıyorsa kesinlikle zaman kaybetmeden bir doktora gitmenizi tavsiye ederim. Besin zehirlenmesi, gastroenteritler, mide ülseri sorunu, migren hastalığı, çok fazla alkol ve uyuşturucu kullanımı, taşıt tutması, bir takım kemoterapi çeşitleri, cerrahi durumlar, kulak hastalıkları gibi bir çok şeyde mide bulantısı sebepleri arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Gebe kadınlar genel olarak hamileliğin 3 haftasında mide bulantısı sorunu ile karşı karşıya gelmekteler. Bir durum bir çok kadında yaşanır, bunun nedeni ise hormonlarda hamileliğin neden olduğu değişimlerdir. Vücut hormonların bu değişimine bir tepki olarak mide bulantısına yol açar. Bu durum genellikle birinci trimester  döneminde meydana gelebilir ve hatta uykularınızdan dahi uyandırabilir.

Sabah saatlerinde yaşanan mide bulantısı sorunu vücudun su kaybetmesi, kilo oranında  gelen değişiklikler nedeniyle meydana gelmektedir. Hamilelikte mide bulantısı sadece sabah saatlerinde değil günün diğer saatlerinde de meydana gelebilir. Bulantının şiddeti kişiden kişiye değişim göstermektedir. Gebelik dönemi içerisinde kadınlarda araba tutma hassasiyeti, migren, kokulardan olumsuz etkilenme gibi durumlarda artış yaşanır. Hamilelikte mide bulantısı bebeğe herhangi bir zarar vermez. Kusmanın şiddeti gün içerisinde anne adayını etkileyebilir.

hamilelikte mide bulantısı

hamilelikte mide bulantısı

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Bir çok kişi mide bulantısı şikayeti ve  mide bulantısına ne iyi gelir gibi cümlelerle doktora başvurmaktadırlar. Evinizde yapabileceğiniz bazı şeylerle bu bulantının önüne geçebilirsiniz.

 • Anne adayının nane çayı yapması veya iki adet nane yaprağını çiğnemesi çok yarar sağlayacaktır.
 • mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise düzenli biçimde elma tüketimi yapmak. Düzenli elma tüketimi mide bulantısına oldukça faydalı olmaktadır.
 • Çok fazla sıvı kaybeden kişilerde de bu sorun görülebilir. Düzenli su tüketimi yapmak bu sorunun önüne geçmekte etkili olur.
 • Aç kalmak yerine çok ağır olmayan ve keskin olmayan besinleri tüketerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
 • mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabı ise ekşi limon tüketmek.

Bun yöntemlerden hiç biri faydası olmasa yine bir çok kişi mide bulantısına ne iyi gelir sorusuna sormaya devam edecektir. Eğer ki mide bulantısı sorunundan çok fazla şikayetçiyseniz kesinlikle bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bunların yanı sıra, sıcak bir kase çorba tüketmek, bir adet soda içmek, taze sıkılmış meyve suyu içmek de  bulantıya çok iyi gelecektir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı nasıl geçer sorusunun kesin ve çok fazla yanıtı bulunmamaktadır. Her bünyede aynı sonuç elde edilmemektedir. Her kişi vücudunu çok iyi tanımalı ve ona göre adımlar atması gerekmektedir. Mide bulantısı nasıl geçer  diye merak edenlere; yağsız besinler tüketmemesi gerektiğini, kızartma gibi çok yağ çeken besinlerden uzak durmasını, mide asidini yükseltecek veya tamamen etkisiz hale getirecek ürünler tüketmemesini, bunun yerine bol miktarda su için dengelemesini, aşırıya kaçmamak şartı ile soda tüketimi gerçekleştirmesini önerebiliriz.

Fakat mide bulantısı sorununuz geçmiyorsa kesinlikle doktora başvurmanızı tavsiye ederiz. Umarız mide bulantısına ne iyi gelir? hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer? başlıklı yazımız sizleri için faydalı olur.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Demet Bakırcı
Aralık 2015 tarihinde Jenya Denizeri Eğitmenliğinde 3D Kalıcı kaş uzmanlığı eğitimini aldım.Permanent Makeup Artist olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. Kendimi geliştirmek adına , Şubat 2016 tarihinde Jenya Denizeri Eğitmenliğinde Kadife Kaş tekniği eğitimini alarak , 3d kaş tekniğine ek olarak kadife kaş tekniği ile daha doğal görünümlü kaşlar için hizmet veriyorum. https://www.demetbakirci.com
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. Selin dedi ki:

  Nane çayı bana oldukça iyi geldi. Denemenizi tavsiye ederim.

 2. Ayşe dedi ki:

  Bende sürekli yaşıyorum bunu doktora gitmem lazım sanırım teşekkürler yazı için.

 3. Murat dedi ki:

  Karım sürekli yaşıyordu bu durumu teşekkür ederim yazı için.