Papatya Çayının Faydaları Ve Zararları

Papatya Çayının Faydaları Ve Zararları

Son bir kaç yıl içerisinde siyah çay ve yeşil çaydan sonra en çok içilen çay türü papatya çayıdır. İlkbahar ayları geldiği zaman yol kenarlarında dahi yetişen papatya Bileşikgiller ailesinin birer üyesidir. Papatyaların boyu  25 cm’ e  kadar uzayabilmektedir. Bir yıllık otsu bir bitkidir. Papatya hafif ve hoş kokulu olduğu kadar içerisinde acı bir tat veren  glikozitler ile tanen yer almaktadır. Şimdi papatya çayının faydaları konusuna gelelim.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının sinirleri, stresi yatıştırma özelliği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra vücut ısısını artırarak terletir. Bu yüzden grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara oldukça iyi gelmektedir. Papatya çayı aynı zamanda hazımsızlığı giderir, bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür. Daha fazla uzatmadan papatya çayının faydaları hakkında bilgi verelim.

Papatya Çayı Cilt Sağlığını Korur: Oldukça etkili bir antioksidan olan papatya çayı, cildinizin nemlenmesine ve parlak görünmesine yardımcı olur. Papatya günümüzdeki bir çok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Bu sebepten ötürü günlük 1 çay bardağı papatya çayı içmek sağlığımız açısından oldukça değerlidir. Bunun yanı sıra papatya çayı cildinizin rengini açar ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Göz altında oluşan torbalara ve kararmalarıda giderebilir. Ayrıca sivilce ve akne gibi oldukça sinir bozucu sorunlara da oldukça iyi gelmektedir.

Yaraların İyileşmesini Sağlar: Papatya çayının en iyi özelliklerinden birisi ise yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olmasıdır. Etkili bir antioksidan olması sebebiyle,  yaraları dezenfekte eder, iltihapları giderir ve mikropları  kırar.

Saç Sağlığını Korur: Papatya çayı saç sağlığı konusunda da oldukça önem arz ediyor. Papatya çayı saçınıza daha güzel bir görünüm kazandırır. Ayrıca saç diplerinizinde güçlenmesine neden olur bu nedenle saç dökülmesini de azaltabilir. Bütün bunların yanı sıra papatya çayı kepek sorununa da iyi gelebilmektedir.

Kas Gevşeticidir: Papatya çayı kas gevşeticidir. Başta rahim kasılmaları olmak üzere kramplara ve kas spazmlarına oldukça iyi gelmektedir. Fakat bu konuda papatya çayının dozu oldukça önemlidir. Fazla papatya çayı tüketildiğinde mide ağrısına ve ishale yol açabilir.

Papatya Çayı Ülser Ağrılarını Giderir: Papatya çayı özellikle ülser ağrılarına iyi gelmektedir. Daha önceden mide taşı düşürmesi yaşadıysanız doktor kontrolünde papatya çayı içerek tekrardan taş oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Papatya Çayı Doğal Antibiyotiktir: Papatya çayı önceden de bahsettiğimiz üzere çok etkili bir antibakteriyeldir. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesine büyük katkı sağlamaktadır.  Soğuk algınlıklarını ve öksürük gibi hastalıkları giderebilmektedir. Papatya Çayı

Migrene İyi Gelir: Düzenli bir şekilde papatya çayı tüketmek migren hastalığından kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre yeni başlayan migreni ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir.

 Stresle Mücadeleye Yardımcı Olur: Papatya çayını sinir sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Stresle mücadele etmenize yardımcı olur. Stresten dolayı meydana gelen kötü düşünceleri kafanızdan atmanıza yardımcı olur. Papatya çayının faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Bunlar başlıca faydaları.

Papatya Yağının Faydaları

Papatya yağı papatya çayı kadar faydalıdır. Fakat daha yoğun bileşenlere sahip olması nedeniyle daha etkilidir. Fakat yağın dozunu iyi ayarlamak oldukça önem arz etmektedir. Aşırı kullandığınız takdirde bazı sağlık sorunlarını meydana getirebilir.  Papatya yağının papatya çayının faydaları ile benzerlik göstermektedir.

 • Böcek ve benzeri sokmalara oldukça iyi gelmektedir. Direkt böceğin soktuğu bölgeye uygulayın,
 • Morluklara ve çürüklere iyi gelmektedir,
 • Sakinleştirir.
 • Bebeklerde ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Fakat bunun dozunu iyi ayarlamak gerek aksi takdirde cilde zarar verebilir,
 • Ağrı ve yaralara iyi gelir,
 • Depresyona oldukça iyi gelmektedir,
 • Papatya yağı günlük yaşantınızda size zihinsel ve günlük enerji sağlar,
 • Kadınların ay başı sorunlarını giderebilir.

Papatya Çayının Zararları: Yukarıda siz değerli okuyucularımıza papatya çayının faydaları hakkında detaylı bilgi verdik. Ne kadar geniş bir yelpazeye sahip olduğunu da görmüş olduk. Bildiğiniz kadar papatya çayının faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Papatya çayı çok aşırı tüketildiği zaman sağlığınıza zarar verebilir. Bunun dışında bebeklerde, hamile kadınlarda ve emzirme döneminde anneler papatya çayı tükettikleri zaman oldukça dikkatli davranmaları gerekmekte.

 • Papatya yağı kesinlikle çocuklara veya bebeklere ağızdan verilmemelidir.
 • Mide rahatsızlığı, tansiyon ve şeker hastaları vb sorunları yaşayan kişiler bu çayı tüketmeden kesinlikle doktora danışmalılar.
 • Papatya çayı ve papatya yağının sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı epilepsi hastaları kullanılmamalıdır. Umarız ki papatya çayının faydaları ve zararları başlıklı yazımız faydalı olmuştur.

Ayrıca Adaçayının Faydaları ve Zararları Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayınız.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?