Varis Nedir? Neden Olur?

Varis Nedir? Neden Olur?

 Varis Nedir? Neden Olur?

Bacakların deri altında yer alan toplardamarda gerçekleşen genişleme sonucunda meydana gelen hastalığa varis ismi verilmektedir. Bacakların deri altında yer alan toplardamarlar  kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde  temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan  oldukça önem arz eden yapıtlardır. Bacaklarımızda yer alan damarların bir çoğunda yukarı doğru akımın yapılabilmesi amacıyla ve aşağı tarafta birikmemesi için kapakçıklar yer almaktadır.

Bacak kaslarınız çalıştığı zaman bu kapaklar tek yönlü olarak yukarıya ilerlemeye başlar. Eğer ki bu kapakçıklarda herhangi bir sorun meydana gelirse yer çekimi aşağı yönde basınç oluşturacağı için yüzeysel damarda varis hastalığı oluşur. Uzun süre boyunca ayakta hareketsiz kalmak, genetik yapı ve fazla kilo varis hastalığına neden olan etmenler arasında yer almaktadır. Varis hastalığımı ülkemizde %30 da veya %40  oranında görülen bir sorundur. Varis hastalığı bacak ağrısı, bacaklarda çabuk yorulma ve ağırlık gibi sorunlara da sebebiyet verebilir. Eğer ki varis hastalığı çok ileri duruma ulaşırsa deride renk değişikliği ve yaralar meydana gelebilir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Ağrı:  Varis hastalığı yaşayan kişilerde en çok meydana gelen problemlerden bir tanesidir. Genellikle diz aşağısından başlayıp tüm bacağı etkileyen bir ağrı oluşturmaktadır. Fakat her ağrının varis yüzünden olduğunu söylemek yanlış olur.

Varis Damarında Ağrı: Varis damarlarında bazen ağrı olabilmekte. Bayanlarda bu ağrı genellikle adet öncesi görülmektedir. 

Ayak Şişliği: Şişkinlik bacağın her kısımında olabilmektedir. Fakat dizin  üst kısımlarında şişkinlik pek meydana gelmez.

Yorgunluk: Eğer ki ayağınızda varis hastalığı mevcut ise ayakta çok kaldığınızda diğer insanlara göre daha çok yorulursunuz. Buda varisin en büyük belirtilerinden bir tanesidir.

Varis Nedenleri Nelerdir ?

  • Sık sık alkol ve sigara kullanılması
  • Hamilelik yüzünden meydana gelen varis
  • Damar tıkanıklığı
  • Fazla sıcak bölgelerde yaşamak
  • Sürekli hareketsiz durmak ve spor yapmamak
  • Kalıtsal olarak meydana gelen varis
  • Karaciğerde olan rahatsızlıklar

Ayrıca Hamilelik Belirtileri Nelerdir?   ve Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? isimli konularımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

YAZAR HAKKINDA

Kadir Bakırcı Kadir Bakırcı Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?