Tansiyon nedir? yüksek ve düşük tansiyon belirtileri

11.06.2020
8.197
Tansiyon nedir? yüksek ve düşük tansiyon belirtileri

Tansiyon nedir?

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Kalp kası kasıldığında aort damarlar sayesinde vücuda sürekli kan pompalar.Bu esnada ölçülen basınç “sistolik” basınçtır.  Kalp kası gevşediğinde ise kan damarda durur ve bu esnada ölçülen basınç ise “diastolik” basınçtır.Tansiyon ölçümünde sistolik (büyük) ve diastolik (küçük) kan basıncına bakılır. Yüksek tansiyona hipertansiyon , düşük tansiyona da hipotansiyon denir.
İdeal tansiyon kişiden kişiye ve duruma göre değişebilir. Normal olarak büyük tansiyonun 120 – 130 (12 – 13 ) , Küçük tansiyonun ise 70-90 (7-9) normal olarak kabul edilir. Gençlerde ve çocuklarda ise tansiyonun düşük değerleri normal olarak kabul edilmektedir.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir? ve Belirtileri

Ölçülen tansiyon değerinin 130/80 mm Hg ( 13 – 8 ) üzerinde olması durumunda hipertansiyon yani yüksek tansiyon belirtileri görülür. Hipertansiyon bebeklikten itibaren her yaşta görülebilir. iki farklı türü primer ve sekonder hipertansiyon bulunur. Toplumda görülme sıklığı %35 ve %40 arasında bulunan bu rahatsızlık kontrol altına alınması gerekir. Primer hipertansiyon toplum genelinde %90 ‘ununda bulunan ve yükselmesine neden olan odak bir hastalık bulunmaz. Fakat %10 oranında sekonder hipertansiyon bulunan toplum genelinde ise altta yatan bir sağlık sorunundan kaynaklanır.Hipertansiyon dikkate alınması gereken bir rahatsızlık olduğunu da belirtmek isteriz.

Hipertansiyon Belirtileri ve Nedenleri

Hipertansiyon yıllarca kendini göstermeyebilir.Belirgin şekilde ortaya çıktığında ise  baş ağrısı , halsizlik , bacaklarda şişme , karıncalanma , sık idrara çıkma şeklinde belirtiler verebilir. Bu belirtilerle beraber tansiyon ölçümünde yüksek çıkıyorsa bir hekime görülmekte fayda vardır.

Hipertansiyon belirtileri
Hipertansiyon Belirtileri ve Nedenleri

Yüksek tansiyona (hipertansiyon) nedenleri;

 • Aşırı tuz tüketimi (Günlük alınması gereken tuz oranının aşılması normal günlük tuz tüketimi 1 çay kaşığı oranında )
 • Obezite
 • Stres
 • Kalp damar hastalıkları
 • Genetik faktörler
 • Böbrek hastalıkları
 • Tiroid hastalıklar
 • Böbrek üstü bezi hastalıkları
 • Şeker Hastalığı

Yüksek tansiyonun en yaygın nedenlerini belirttik fakat hipertansiyon hastalarında pek çoğunda neden bulunmaz ve bunlara esansiyel hipertansiyon denir.

Hipertansiyon tanısı nasıl konur?

Hastanın ölçümü 140 / 90 mm Hg (14/9) olan hastalara EKG , 24 saatlik tansiyon holter , kan ve idrar tetkikleri  ve detaylı fizik muayene yapılır. Bu sonuçlar neticesinde hipertansiyon tanısı konulur.

Yüksek tansiyon tedavisi nasıl yapılır?

Hipertansiyon tanısı konulan hastalara ilaç tedavisi dışında yaşam tarzlarında değişiklik yapılması da öngörülür.Yukarıda yüksek tansiyona sebep olan nedenleri yazılı olan tuz tüketim oranı , ideal kilo ( boy / kilo ) oranı ve düzenli egzersiz yapmaları önerilir. En önemlisi sebep olan altta yatan hastalığın tedavisi çözmek esastır. Bazı hastalar ilaç tedavisine cevap vermez ve buna dirençli hipertansiyon denir , bu tip hastalara ise şah damarı pili takılır. Ayrıca taze meyve ve sebzelerden alınan potasyum yüksek tansiyona iyi gelir.

Tüm bunların dışında tuzsuz ayran , sarımsak , greyfurt , kekik ,nar suyu, limon suyu gibi gıdaların alınması, tansiyonun dengelenmesi için önerilebilir.
Faydalı yiyecekler hakkında bilgi almak için faydalı yiyecekler kategorisine bakmanızı tavsiye ederiz.

Yüksek tansiyonun ne gibi zararları olur ?

Sürekli yüksek kan basıncı başta kalp ve böbrek olmak üzere pek çok organa zarar verir. Böbrek ve kalp yetmezliği ve ileride kalp krizi gerçekleşebilir. Ayrıca ani ataklar sonucu beyin kanaması veya inme gelişebilir.

Hipotansiyon Nedir ve Belirtileri

Hipotansiyon genellikle çok belirgin olmadıkça hasta belirti vermez ve çok sakıncalı değildir. Bu gibi rahatsızlık kap ve damar hastalıklarına yakalanması az olduğundan tıpta olumlu kabul edilmektedir. Ani tansiyon düşmesi baş dönmesi , halsizlik ve ya baygınlığa neden olabilir.

Düşük tansiyona ne iyi gelir ?

Yetersiz beslenme ile oluşan folik asit ve B12 eksikliği , diyabet , kalp hastalıkları , dehidrasyon , iç kanama , aşırı kan kaybı ve bazı ilaçlar tansiyonun düşmesine sebep olabilir.

 • Tuzlu ayran
 • Havuç suyu
 • Zeytin
 • Üzüm
 • Zencefil
 • Fesleğen
 • Su tüketimi

Yukarıdaki yazılanlar tansiyonuzun düşmesine iyi gelir.

Yalancı Tansiyon Nedir ?

Bir kişide hipertansiyon ve ya hipotansiyon tanısı konulabilmesi için en az 3 ölçüm yapmak gerekir. Tek ölçüm ile tansiyon hastası tanısı koymak yanlıştır ve buna yalancı tansiyon denir. Normal bir insanın gün içinde tansiyonunda dalgalanmalar olabilir , hızlı yürüme , koşma , egzersiz  , yemek sonrası ölçüm v.b durumlarda tansiyon ölçümü yüksek çıkabilir.

Hamilelikte (Gebelik ) Tansiyon

Gebelerin neredeyse 10 kişiden 1’inde yüksek tansiyon görülebilir. Gebelik öncesi var olan ve ya gebeliğin 5. ayından önce görülen hipertansiyon  genellikle kronik hipotansiyon değerlendirilir.Gebeliğin 5.ayından sonra ise görülen tansiyon yüksekliği ise gebelik tansiyonu olarak değerlendirilir.

hamilelikte tansiyon
Hamilelikte Tansiyon

Gebelik hipertansiyon’unun , gebeliğe mi, preeklampsiye mi bağlı olduğu araştırılmalı ve kronik hipertansiyondan ayırt edilmelidir. Çünkü gebelik tansiyonu hem anneye hemde bebeğe zarar verir. İleri yaş ve kilolu annelerde kronik hipertansiyon ilk gebelikte tespit edilir. Preeklampside görülen yüksek tansiyonda ise idrarda protein kaçağı bulunur. Ayrıca ödem , karaciğer bozukluğu ve baş ağrısı görülür. Gebelik tansiyonu erken doğum, bebekte gelişme geriliği, beyin hasarı ve bebeğin plesantasın da hasara neden olabilir.

Hamilelik hakkında daha fazla bilgi için hamilelik konumuza bakabilirsiniz.

Göz Tansiyonu

Göz tansiyonu glokom
Göz tansiyonu glokom

Göz tansiyonun tıptaki adı “glokom” dur. Glokom yani göz tansiyonu basıncının ara ara yükselmesi meydana gelen görme sinirinin zarar görmesidir. Bu sebeple hastanın görmesi gittikçe azalır. Göz tansiyonu genetik olmakla beraber 40 yaş üstü kişilerde daha çok görülür.  Şeker ve hipotiroidizmde , uzun süreli kortizon kullananlarda ve göz yaralanması olanlarda glokom riski yüksektir.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. fırat kucuk dedi ki:

  yuksek tansıyon var bende şekerımde var burdakılerı deneyecegım bende saglıklı beslenmek lazım

  1. Sağlıkhane dedi ki:

   Hipertansiyon dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlık çok geçmiş olsun

 2. serap eksı dedi ki:

  Oldukca basarılı makele olmus bende genelde tansıonum düşük cıkıyor doktora gıttım geentık oldugunu soyledı.ama yınede tedbırı elden bırakmamak gerekıyor.

  1. Sağlıkhane dedi ki:

   Geçmiş olsun düşük tansiyon genelde olumlu kabul edilir. Fakat düşük tansiyonun ileride yüksek tansiyon olma habercisi diyede söylem var.