Zeytin ve Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?

18.11.2017
2.577
Zeytin ve Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Sofralarımızda zeytin oldukça fazla yer almakta. Bugün ki yazımızda zeytin, zeytin yaprağının faydaları, zeytin yaprağının cilde faydaları hakkında bilgi vereceğiz. Misafirleriniz geldiği zaman krallara layık bir biçimde sofra kurmak istediğiniz zaman o sofrada zeytinin bir çok çeşidi bulunur. Siyah zeytin, yeşil zeytin, dolma zeytin dediğimiz içine kırmızıbiber, salam gibi malzemelerin doldurulduğu zeytinler oldukça sık alınan ve tüketilen çeşitler arasında bulunmaktadır. Akdeniz ve Ege yörelerinde yer alan insanlarının kıskandıran genç görünümlerinde, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan zeytinin çok büyük bir önemi bulunmaktadır.

Zeytingiller ailesi içerisinde yer alan Akdeniz iklimine uyum sağlayan ve her mevsimde rengini koruyan bir ağaç türüdür. Bu sebepten ötürü ülkemizde Zeytin Akdeniz’de hem Ege’de hem de Güney Marmara’da yetişmektedir. Bunun yanı sıra zeytin ağaçlarının çok uzun ömürlü olduğu da bilinmektedir. Öyle ki nesilden nesile adeta bir tarihi eser olarak bırakılacak nitelitiktedir. Şimdi daha çok uzatmadan  zeytinin faydaları  ve zeytin yaprağının faydaları nelermiş görelim.

Zeytin’in Faydaları Nelerdir?

 • Zeytinin özellikle dolaşım sistemi üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Serbest radikaller kolesterol üzerinde oldukça büyük olumsuzluklara yol açmaktadır. Bu radikaller damar ve kalp sağlığını etkilemesi sebebiyle kalp krizi vb hastalıkların yaşanması oranını artırır. Zeytin, içerisinde bulundurduğu serbest radikallerle savaşan antioksidanlar  damar sağlığını korur ve kalp krizi vb hastalıklara engel olur.
 • Zeytin sayesinde kalp başta olmak üzere tüm dolaşım sisteminin sağlığını koruyabilirsiniz. Kalpte ritim bozukluğu olan kişilere zeytin yemesi önerilmektedir.
 • Kanserin gelişmesinde en büyük rolle sahip olan unsurlardan ikisi kronik oksidatif stres ve kronik enflamasyondur.  Zeytin içerisinde bulundurmuş olduğu antioksidanlar anti enflamatuar sayesinde kansere oldukça iyi gelmektedir. Bu yüzden zeytinin sağlığın korunması için sık sık tüketilmesi tavsiye edilmekte.
 • Son zamanlarda yapılan bir çok araştırma sonucu sızma zeytin yağının kolon kanserinden korumada oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Zeytinin faydaları arasında kötü kolestrolü dengede tutma özelliği de yer almaktadır. Zeytin içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde kolesterolü dengede  tutar.
 • Zeytin DNA’ların korunmasında oldukça önem arz eden sayılı besinler arasında yer almaktadır.
 • Vücut için bildiğiniz için demir oldukça önem arz etmekte. Yeşil ve siyah zeytin demir minerali  bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Zeytin demir oranının yeterli seviyede olmasına ve kırmızı kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olur.
 • İçerisinde bol miktarda E vitamini bulunduran zeytin cildin daha genç, daha diri ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
 • Özellikle içerisinde bulundurmuş olduğu A vitamini  sayesinde ileri ki yaşlarda meydana gelen katarakt sorununa oldukça iyi gelir.

Yukarıda zeytinin faydaları hakkında kısa bir bilgi verdik. Şimdi daha fazla uzatmadan Mucizevi zeytinyağının faydaları hakkında bilgi verelim.

Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?

 • Zeytinin yaprağı kronikleşmiş sinüzitte çok iyi gelmektedir. Sinüzitin tedavisinde oldukça büyük rol oynamaktadır.
 • Zararlı bakteri yüzünden meydana gelen  ishallerde güvenle ve rahatlıkla kullanılabilir. Zeytin yaprağı kullanıldıktan sonra hastalarda daha hızlı bir biçimde iyileşme meydana gelir.
 • Zeytin; yaprağı, meyvesi ve yağıyla muhteşem bir kalp dostudur. Dolaşım sistemini düzenler ve kalp ritmine düzen verir.
 • Zeytin yaprağının faydaları arasında kan basıncını dengede tutmakta yer almaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyona oldukça iyi gelmektedir.
 • Zeytin yaprağı virüsü, bakteriyi, mantarı kırıp vücuttan uzaklaştırır. Bu nedenle bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Zeytin yaprağının faydaları nelermiş gördük. Peki, Zeytin yaprağı nasıl kullanılmalı?

Zeytin Yaprağı Nasıl Kullanılmalı?

Mevsiminde toplanan kurutulmuş zeytin ilk öncelikle ince bir şekilde kıyılır. Daha sonra  ince bir şekilde kıymış olduğunuz 3 tatlı kaşığı kurutulmuş ve kıyılmış zeytin yaprağının üzerine 1 bardak  kaynamış su dökülür. 10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. 10 dakika sonunda süzülerek içilir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Yukarıda zeytin yaprağının faydaları ve zeytinin faydaları hakkında bilgi vermiştik. Şimdi yemeklerimizde ve bir çok yerde karşılaştığımız zeytinyağının faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

 •  Zeytinyağı besinlerin bağırsakta emziminin artmasına yardımcı olur. Bir besinden maksimum derece yarar sağlamak istiyorsanız zeytinyağı ile tüketilmesi gerekiyor.
 • İçerisinde barındırmış olduğu antioksidanlar sayesinde tüm kanser türleri olmak üzere özellikle kolon kanserine iyi gelmektedir.
 • İçerisinde bulunan E vitamini sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur. Hatta bir çok kozmetik üründe zeytinyağının kullanıldığını görebiliriz.
 • Mide asidi salgısını en aza indirir. Bu yüzden mide sorunlarında yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde tansiyonu dengeler. Tansiyonu normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur.
 • Şeker seviyesini düşürmeye ve şeker seviyesinin yükselmesinin önüne geçer.
 • Çocuklarda kemik ve kas gelişimine yardımcı olur. Umarız Zeytin ve Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur.  Zeytin ve zeytin yaprağının faydaları hakkında merak ettiğini soruları yorum yaparak sorabilirsiniz.

Ayrıca Gül Suyunun Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. Sema dedi ki:

  zeytinyagi dogal olursa faydasi cok sabah ac karnina yarim cay bardagi icilirse cok faydasi var

 2. Zehra Akatlar dedi ki:

  zeytin yaprağı ayrıca şeker hastalıgınada iyi geliyor