Üstüne Görme Nedir ve Neden Olur?

Üstüne Görme  bayanların internette araştırdığı  ve merak ettiği konulardan bir tanesi. Şimdi bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza üstün görme hakkında bilgi vereceğiz. Peki, üstüne görme nedir? üstüne görme belirtileri nelerdir? üstüne görme ne zaman olur? 

06.09.2017
3.480
Üstüne Görme Nedir ve Neden Olur?

Üstün Görme Nedir?

Üstüne görme diye nitelendirdiğimiz şey rahim iç tabakasına bebeğinizin yerleşmesi sonucunda meydana gelen kanamadır. 

Halk arasında adet olmak veya üstüne görmek şeklinde nitelendirilen bu durum aslında  fizyolejik durum esasında normal bir adeta kanaması olmadığını belirtelim.Tıp dilinde implantasyon diye isimlendirilen üstüne görme sorunu her anne adayının yaşayacağı sorunların arasında yer almaz. Detaylı olarak incelediğimiz zaman üstüne görme ile adet arasındaki fark kanın renginin ve kanın miktarının farklı olmasıdır. 

İmplantasyon sorununda meydana gelen kanamanın rengi genel olarak hafif kahverengi veya pembe bir renkte olmaktadır. Anne adayları genel olarak bunun farkına varmazlar. Fakat bu kanamanın bebeğinize herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Fakat kanamanın az olduğu zamanlar korkmanıza gerek aksi takdirde bir doktora başvurmalısınız.

Üstüne Görme Neden Olur ?

İmplantasyon sorunu ile bambaşa kalan anne adayları adet zamanına denk geldiği güne rastlayabilir ve bebeğinizin yer edinme durumuna göre fark edilmesi mümkündür. Fakat bir çok anne adayı bunun farkına varamaması sebebiyle adet kanaması  olduğunu tahmin ederek implantasyon sorunu olduğunu bilmezler. Bazı anne adayları gebeliğin 2.  ayında adet olmaması sebebiyle bir önceki ayda üstüne görme sorunu ile ile bambaşa kaldıklarını düşünürler. Yukarıda bahsettiğimiz üzere üstüne görme hastalığında kanama normal adete göre daha değişiktir. Bu sorun bebeğiniz için herhangi bir olumsuzluk yaratmamaktadır.

Adet Kanaması İle Farkı Nedir ?

Akış Özelliği: Adet döneminde kanama daha fazla olur ve bu kanama yaklaşık olarak genellikle 3 gün sürmektedir. İmplantasyon hastalığında ise kanama daha az ve hafif leke şeklindedir. Bu sorunda genellikle 3 gün sürmektedir. Fakat eğer ki bu durum 11-12 gün boyunca sürmeye devam ederse kesinlikle bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Akış Rengi: En başta bahsettiğimiz gibi implantasyon hastalığında kanın rengi daha çok kahverengimsi veya pembemsidir. Bu sebeple rahatlıkla adet mi üstüne görme mi? fark edebilirsiniz. Kanın bu renkte olmasının sebebi ise akışın çok olmamasından ve yoğun olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır.

İmplantasyon Ne Zaman Olur ?

İmplantasyon sorunu genel olarak yumurtlamanın dokuzuncu gününden sonra meydana gelmektedir. Üstüne görme konusunda eğer ki aklınıza takılan ve sizi sürekli rahatsız eden bir şey var ise kesinlikle bir uzman doktora danışmanızda fayda vardır.

⇒ Ayrıca Varis Nedir? Neden Olur? başlıklı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

İmplantasyon Belirtileri Nelerdir?

  • Kanamanın Miktarı
  • Çok aşırı derecede sinir ve stres
  • Karında yanma meydana gelmesi
  • Yorgunluk ve bitkinlik yaşanması
  • Kanamanın rengi

 Sebepleri Nelerdir ?

  • Bebeğinizin rahim duvarına yerleşmesi
  • Plasenta’nın yeri nedeniyle meydana gelen kanama
  • Servikal Enfeksiyon
  • Düşük yapma

Umarım bu yazımız sizler için faydalı olmuştur. Sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.