Postpartum Nedir? Nedenleri Nelerdir ?

13.03.2018
2.526
Postpartum Nedir? Nedenleri Nelerdir ?

Postpartum Nedir ?

Postpartum; Kadınlarda doğumdan sonra hormonel olarak geçici duygu değişimi veya hüzün yaşanışları doğal olarak gözlemlenebilir. Fakat birkaç günden fazlası doğum sonrası depresyonuna girdiğine işaret olabilir.

Postpartum depresyon (doğum sonrası depresyon) yeni doğum yapıp anne olmuş bireylerin ilk 6 haftalık süreç içerisinde girdikleri depresyon türüne verilen isimdir. Bu durum hamilelik sürecinde de yaşanabilir. Ancak devam etmesi durumu kişinin depresyona girdiğinin en büyük kanıtıdır. Kişinin kendini annelik için yetersiz hissetmesi, karar verememe duygusu yaşaması gibi durumlar sıklıkla yaşanabilir fakat korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Depresyonun sıklığı % 5-20 olarak bildiriliyor. Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (obsesisf kompulsif bozukluk, anksiyete bozuklukları, depresyon ve nadiren psikoz) açısından risk altındadır.Fakat doğum sonrası psikiyatrik hastalık dendiğinde ilk akla gelen doğum sonrası depresyondur. Sıklığı %5-20 olarak bildirilmekle beraber, genel bazal sıklığının %10 olduğu kabul ediliyor.

Doğum sonrası depresyon genellikle , evlilik sürecinde başlayan sorunlar , eşin işsizliği, maddi sorunlar , beklenmedik olaylar (ölüm v.b) yüksek riskli gebelik yaşayanlar bu depresyona kapılması daha yüksek orandadır.

Postpartum’un Nedenleri

Postpartum Nedir?

Postpartum Nedir?

Postpartum Belirtileri

 • İştahsızlık
 • Yorgunluk hissiyatı
 • Sürekli değişen ruh hali
 • Uykusuzluk
 • Değersizlik hissi
 • Keyifsizlik
 • Sürekli gelen ağlama isteği
 • Umutsuzluk
 • zayıflık
 • İntihar düşüncesi

Postpartum Depresyonu Tedavisi

Kişinin depresyon derecesine göre psikiyatrinin vereceği duygusal destek ve yazacağı antidepresan ilaçlar sayesinde kişi eski sağlığına kavuşulabilir. Fakat bu antidepresanlar anne sütüne olumsuz etki ettiği için pek tavsiye edilmez.

Özet olarak
Gebelik ve doğum sonrası, birçok insan için özel, hoş bir dönem olarak kabul edilmekle birlikte, yenidoğan çocuğunu kucağına alma beklentisi içinde olan anne için aynı zamanda ruhsal bozuklukların gelişimi açısından riskli bir dönem olabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Demet Bakırcı
Aralık 2015 tarihinde Jenya Denizeri Eğitmenliğinde 3D Kalıcı kaş uzmanlığı eğitimini aldım.Permanent Makeup Artist olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. Kendimi geliştirmek adına , Şubat 2016 tarihinde Jenya Denizeri Eğitmenliğinde Kadife Kaş tekniği eğitimini alarak , 3d kaş tekniğine ek olarak kadife kaş tekniği ile daha doğal görünümlü kaşlar için hizmet veriyorum. https://www.demetbakirci.com
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. Esma Kalfa dedi ki:

  Bendede bu rahatsızlıklar var çözüm olur inşallah