Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir?

05.01.2018
3.617
Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir?

Boğaz ağrısı nasıl geçer? boğaz ağrısına ne iyi gelir? gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz. Bu yazımızda boğaz ağrısının nasıl önlenebileceği konusuna da değineceğiz.

Boğaz ağrısı,  özellikle de kış mevsiminde sürekli karşılaşmış olduğumuz bir şikayettir. Bazen hafif olabilir bazende yeme içmeyi kesebilecek kadar şiddetli olabilir. Bazı kişilerde o kadar şiddetli bir biçimde olur ki konuşmada bile sıkıntı çekebilir. Boğaz ağrısının en büyük nedenlerinden bir tanesi enfeksiyonlar yani iltihaplardır. Bu iltihaplar bazı durumlarda bademcikleri bazen farinksi(faranjit) bazen de her ikisini birlikte etkileyebilir. Boğaz ağrısına kulak ağrısı,iştahsızlık, bulantı, ses kısıklığ ve benzeri durumlar eşlik eder.


Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı tedavi
Boğaz ağrısı tedavi

Boğaz ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler genellikle antibiyotik kullanmaya başlar. Halbuki boğaz ağrısının %60-70 kadarı virüs kaynaklı  enfeksiyonlardır ve antibiyotik bunlara etki etmez. Durum böyle olunca bir çok kişi boğaz ağrısı yaşadığında boş yere gereksiz ilaç içmiş oluyor.

Boğaz ağrısının sebebinin bakteri mi virüs mü  olduğunu nasıl anlarım? diye soruyorsanız bunun için bir doktora gözükmeniz gerekmekte. Bazı belirtiler bakterilerin belirtisi olabilirken bazıları da virüsün belirtileri olabilmektedir. Bu belirtiler genellikle yol gösterici dahi olsa bazı durumlarda yanılmanıza yol açabilir. Bu nedenden dolayı  bakteri virüs ayrımını yapmak ve hangi bakterinin  boğaz ağrısına neden olduğunu anlamak istiyorsak boğaz kültürü oldukça önemlidir. Sürekli meydana gelen ve tedaviye yanıt vermeyen bir boğaz ağrınız mevcut ise kesinlikle bir doktora başvurmanızda fayda var. Peki, boğaz ağrısı nasıl geçer?

Antibiyotikler

Boğaz ağrısının sebepleri daha çok virüsler olsa da, bakteri kaynaklı bir boğaz enfeksiyonunda antibiyotik kesinlikle ilave edilir. Bu ayrımı en iyi yapabilecek kişi bir doktordur.

Ağrı Kesici ve Ateş Düşürücüler

Hem virüs hem de bakteriyel enfeksiyon nedeniyle meydana gelen boğaz ağrısı şiddetli olabilir ve sizi çok rahatsız edebilir. Çocuklarda ise yüksek ateş hem rahatsız edici hem de istenmeyen  nedenlere yol açılabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesi ile ağrı kesici ve ateş düşürücüleri kullanabilirsiniz.

Gargara

Boğaz ağrısı nasıl geçer? sorusunun cevaplarından birisi ise gargaradır. Boğaz ağrısında kullanılan ve tercih edilen spreyler ve gargaralar boğaz ağrısını azda olsa azaltabilir. Özellikle içerisinde klorheksidin glukonat  bulunduran gargaralar bakteri ve bazı virüslere karşı oldukça etkili olmaktadır.


Boğaz Ağrısına Ne iyi Gelir?

Oldukça merak edilen sorulardan bir tanesi ise boğaz ağrısına ne iyi gelir? sorusudur. Şimdi sizler için bu sorunun cevabına geçelim.

Meyan Kökü: Geçmişten günümüze kadar boğaz ağrısına karşı kullanılan meyan kökü boğaz ağrısına iyi gelebilir. Meyan kökünden yapılan gargaraların boğaz ağrılarına karşı çok iyi geldiği söylenmekte.

Kaygan Karaağaç: Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından birisi ise kaygan karaağaç’tır. Su ile karıştırılıp içilmesi önerilen bu bitkinin mukus tabakası oluşturduğu için boğaz ağrılarına iyi geldiği iddia edilmekte.

Bal: Boğaz ağrısını azaltmak ve öksürük gibi durumlarda kullanılan bal, bir fincan ılık çay ile karıştırılarak alınabilir. Şeker hastalığınız yoksa yapabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir.

Ayrıca boğaz ağrısı için şifalı bitkiler‘e göz atabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için alınması gereken önlemler

 • Sık sık ellerinizi yıkayın.
 • Beslenme düzeni oluşturun ve uyun.
 • Sigara ve alkol tüketiminden uzak durun.
 • Zencefilli karışımları denemekten çekinmeyin.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

 1. Sema can dedi ki:

  Benimde boğazlarımda ağrı vardı doktora gittim hemen test yapıldı corona virüs pozitif cıktı ama çok ilerlemeden tedavi edildim çok iyiyim şuan

  1. Sağlıkhane dedi ki:

   Çok geçmiş olsun , boğaz ağrısına çok dikkat etmek gerekiyor.

 2. cevdet kara dedi ki:

  bu virüs yüzünden sankı boğazım ağırıyor. koronamıdır nedir başa bela oldu resmen

  1. Sağlıkhane dedi ki:

   Bir an önce doktora gitmelisiniz