Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? Hurmanın Faydaları

Hurma oldukça faydalı bir meyvedir. Bugün ki yazımızda hurma ağacı, hurmanın faydaları ve hurma diyeti hakkında siz değerli okuyucularımıza bilgi vereceğiz. Peki,hurma diyeti nasıl yapılır?

01.01.2018
2.188
Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? Hurmanın Faydaları

Hurma oldukça faydalı bir meyvedir. Bu yazımızda son zamanlarda çok merak edilen hurma ağacı nedir, hurmanın faydaları nelerdir ve hurma diyeti  nasıl yapılır?  gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Hurma Ağacı

Tarihi Amerika’nın keşfinden öncesinde dayanan latince ismi asıl olarak phoenix dactylifera’dır. Bu ağaç genel olarak kuru ve oldukça sıcak bölgeleri sever. Meyveler 35 derece sıcaklıkta oluşmaya başlar. Ağaç bir çöl ağacı olması sebebiyle diğer türlerine göre daha fazla güneşe ihtiyaç duyar.Ayrıca yaz aylarında meyve verdiği zamanlarda suya daha çok ihtiyaç duyar.  Bu ağaç toprak bakımından verimsiz olan yerlerde bile yetişebilmektedir.

En çok hurma ağacı yetiştiren ülkeler Mısır,İran,Suudi Arabistan ve Cezayirdir.  Ülkemizde de hurma ağacı yetişmektedir. 14 ayrı çeşidi bulunan hurma ağacının hurma veren türü çok eski tarihlerden beri yetiştirilmektedir. Hatta Mezopotamya arşivlerinde bile yer edinmeyi başarmıştır. Bu ağacın yüksekliği 20cm kadar çıkabilmektedir. Hurma ağacının yaprakları 3-5 metre uzunluğunda, 2 cm kalınlığında ve 60 cm genişliğindedir. Yaprakların gövdeye yakın olan kısımlarında dikenler mevcuttur. Ağaç ekildikten sonra ilk hurmalarını 5-6 sene sonra verir.

Hurmanın Faydaları

Kalori ve şeker konusunda oldukça zengin bir içeriğe sahip olan hurma çölde ”çöl ekmeği” olarak anılmaktadır. İçerisinde bulundurduğu kalori ve şeker yüzünden bir çok kişi tarafından sağlıksız bir yiyecek olarak düşünülür. Yüksek şeker ve kaloriyi bir tarafa bırakacak olursak  içinde barındırdığı vitamin, mineral, arginin, B ve D vitaminleri, eser elementler, çinko, bakır, demir, fosfor ve aminoasitler nedeniyle hurmanın faydaları çok fazladır.

Hurma kuru meyveler arasında en faydalı olanı sayılır. İşte, hurmanın faydaları;

  • Kötü kolesterol isimlendirilen  LDL’nin düşmesine yardımcı olur.
  • Her gün azar azar tüketildiğinde tatlı isteğini azaltmaya yardımcı olur.
  • Demir ve potasyum eksikliğine çok iyi gelir.
  • Dünyada en çok potasyum içeren meyveler arasında yer alan hurma, bu özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına çok iyi gelir.
  • Hurmanın içerisinde barındırmış olduğu  triptofan maddesi vücutta melatonine dönüşür. Bu sayede vücutta sakinleştirici görevi görür ve uykuyu destekler.
  • Bol miktarda içerisinde B vitamini bulunduran hurma, sinir sistemine çok iyi gelir.
  • Kan üretimine yardımcı olmakta hurmanın faydaları arasında yer almaktadır.

Hurma Diyeti

Şimdi oldukça merak edilen hurma diyeti nasıl yapılır sorusunun cevabına gelelim. Günümüzde bir çok kişi kilo problemi ile baş etmeye çalışmakta. Bir çok insan  kolay uygulanabilir ve etkili zayıflama yöntemlerini aramakta. Zayıflama dendiğinde akla ilk gelen kavramlardan birisi diyet olur. Evde yapabileceğiniz birden fazla diyet çeşidi ve listesi bulunmaktadır. Bunlardan birisi ise hurma diyeti. Hurma diyeti son zamanlarda oldukça sık tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise kolay uygulanabilir olması ve hızlı kilo verdirmesidir.

Hurmanın en önemli özelliklerinden biri ise herhangi bir programa gerek kalmadan kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Sabah, öğlen ve akşam yemek yemeden 1 saat önce yenen 3 er adet hurma  tokluk hissi vermesi nedeniyle az yemenize neden olur. Bu sayede daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Tabi bu yöntem ile kilo vermek biraz uzun sürebilir. Peki, hurma diyeti nasıl yapılır?

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Hurma diyeti
Hurma diyeti

Yoğurt ve hurma ile beraber yapılır. Bu diyet türünde sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde 7 adet hurma ve bir kase yoğurt tüketilir. Bu yöntemi düzenli bir biçimde uygulayarak haftada 3-5 kilo vermeniz mümkün. Bu diyette bir çok uzman kişi  gün içerisinde 2 litre su ve 2 bardak yeşil çay  tüketilmesini de tavsiye etmekte.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

  1. mert dedi ki:

    hurmanın faydası cokbızım orda cok olur kışın hele kurutupda yeriz