Astım hastaları alkol alabilir mi?

02.08.2020
4.965
Astım hastaları alkol alabilir mi?

Astımlılar, alkollü içkilerden, özellikle de şarap ve biradan kesinlikle uzak durmalıdır. İlla içmek isteyenler ise, hiç değilse viski ve votkayı tercih etmelidir.

Alkollü içecekler antik çağlardan beri astım ve diğer solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanıla gelmiştir. Birçok tıbbi araştırmada alkolün astımlılarda daralmış olan bronşları genişletebileceği, hastanın nefesini rahatlatabileceği ve hatta bronşlardaki aşırı duyarlılığı zayıflatarak astım krizlerinin sıklılığını azaltabileceği bile bildirilmiştir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Alkolün bronşlar üzerine olan bu olumlu etkileri etanol’e bağlanmış ve etanolün diğer astım ilaçlarına dirençli olan hastalarda sınırlı da olsa, tedavi amacıyla kullanılabileceği ileri sürülmüştür.

Buna karşılık alkollü içkiler birçok insanda çeşitli istenmeyen reaksiyonlara da neden olabilmektedir. Özellikle de şarap ve bira içenlerde görülen bu yakınmalar, kurdeşen, egzama gibi deride meydana gelen reaksiyonlardan, saman nezlesi ve astım krizlerine kadar değişen tepkilerdir. Alkoliklerde derideki damarların genişlemesiyle ortaya çıkan kızarmaların alerjiyle bir ilgisi olmadığını hemen hatırlatalım.

Category: Sık Sorulan Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.