Siyah Nokta ve Ciltteki Lekeleri Geçirme Yöntemi Nelerdir?

04.01.2018
4.526
Siyah Nokta ve Ciltteki Lekeleri Geçirme Yöntemi Nelerdir?

Bu yazımızda oldukça sık karşılaşılan ve bir çok kişinin merak etmiş olduğu siyah nokta ve ciltteki lekeleri geçirme yöntemi nelerdir? sorusuna yanıt vereceğiz.

Siyah Nokta

Diğer bir ismi  “komedon”  olan siyah nokta, cilt gözeneklerin de yer alan  yağ, kir ve toz  tabakasının bir araya gelmesi sonucu oluşan bir problemdir. Siyah noktalar, sivilce oluşum evlerinden birisidir. Eğer ki bu duruma bir önlem alınmazsa sivilcelerin çıkması kaçınılmazdır. Siyah noktalar genel olarak burun etrafında meydana gelen ve sürekli kendini yenilemeyi başaran oldukça can sıkıcı bir durumdur.

Bir çok kişi siyah noktalardan kurtulmak için bir sürü yol denemekte. Fakat bu yöntemler arasında en sağlıklı ve kesin sonuç veren doğal yöntemlerin olduğunu unutmamız da fayda var.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah nokta nasıl oluşur
Siyah nokta nasıl oluşur

Siyah noktaların meydana geliş sebepleri değişiklik göstermektedir. Özellik yüz bölgesinde (burunda) meydana gelen siyah noktaların oluşumu bazen tek sebebe bağlı olabiliyorken bazen bir çok sebepten dolayı oluşabilmekte. İşte, siyah noktalara neden olan unsurlar;

Güneş Işığına Çok Maruz Kalmak: Siyah noktaların ortaya çıkış sebepleri arasında genel olarak güneş ve güneşin zararlı etkileri yer almaktadır. İnsan vücudu otomatik olarak cildi korumak amaçlı melanin maddesi  salgılar. Bu maddenin ne kadar salgılandığı güneş altında ne kadar durduğunuza bağlıdır. İşte güneş altında çok durduğunuzda bu maddenin salımı iyice artacaktır ve siyah noktalara yol açacaktır.

Deride Yaşanan Bozukluklar: İleri yaşlarda meydana gelen hücrelerin yenilenmemesi ve yeni hücre üretilmemesi gibi durumlarda siyah noktalara neden olur.

Fazla Pigmentasyon (Hiper Pigmentasyon): Cilt herhangi bir hasar aldığı zaman vücüdun fazla melanin maddesi salgılaması sonucu meydana gelen bir durumdur. Melanin maddesinin fazla salgılanması siyah nokta oluşumuna yol açan nedenlerden bir tanesidir.

Karaciğer Hastalığı: Siyah noktalar neden olur? sorusunun cevaplarından birisi ise karaciğer hastalıklarıdır. Karaciğerde oluşabilecek en ufak sorun bile vücudun enzim dengesini bozmaktadır. Böylelikle karaciğer daha çok enzim salgılamaktadır. Bu durumun sonucunda ise siyah noktalar meydana gelmektedir.

Sivilce Lekeleri: Siyah noktalar neden olur? sorusunun yanıtlarından birisi ise sivilce lekeleri. Özellikle sivilceleri ile sürekli uğraşıp ve patlatan kişilerde siyah nokta oluşumu daha fazladır.

Siyah Noktaları Geçirme Yolları Nelerdir?

Limon Yoğurt Karışımı İle Siyah Noktaları Geçirmek: İlk öncelikle bir kase yoğurt içerisine biraz limon suyunu ilave edin. Hazırlamış olduğunuz bu maske tarzı karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika boyunca beklettin. Bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulamanız tavsiye edilir.

Limon Bal Karışımı İle Siyah Noktaları Geçirmek: Siyah noktaları geçirmenin yolları nelerdir? sorusunun cevaplarından birisi ise limon ve bal karışımıdır. İlk öncelikle limonu ikiye ayırın ve bir yarısının üzerine 3-4 damla bal  dökün. Daha sonra bu karışımı siyah noktaların yer aldığı kısıma sürün ve 5 dakika beklettin. Daha sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Diş Macunu İle Siyah Noktalardan Kurtulma: Siyah noktalarınızı temizlemek istiyorsanız yeni bir dış fırçası satın alın. Aldığınız bu diş fırçasına macun sıkarak siyah noktaların olduğu kısma masaj yapar gibi vurun. Siyah noktalar bitene kadar işleme devam edin.

Kil ve Elma Sirkesi İle Siyah Noktalardan Kurtulmak: Ufak bir miktar kil ile elma sirkesini karıştırın.  Hazırladığınız bu cilt maskesi gibi karışımı yüzünüze sürün. Maske kuruduktan sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Süt İle Siyah Noktalardan Kurtulmak: siyah nokta ve ciltteki lekeleri geçirme yöntemi nelerdir? sorusunun cevaplarından birisi süt’dür.  Bir parça pamuğun üzerine süt damlatın ve masaj yapar gibi yüzünüze sürün. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Siyah noktaları temizleyen oldukça etkili bir yöntemdir.

Aloe Vera İle Siyah Noktalardan Kurtulmak: Aloe Vera cilt bakım ürenlerin de oldukça sık görmüş olduğumuz bir bitkidir. Siyah noktaların bulunduğu kısıma aloe vera sürerek kusmasını sağlayın. Daha sonra o bölgeleri ılık bir suyla yıkayınız.

Siyah Nokta Maskesi

Siyah nokta maskesi
Siyah nokta maskesi
  1. Kil , Badem yağı ve bal maskesi : 1 tatlı kaşığı bal , 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1,5 tatlı kaşığı kil’i karıştırarak daha önceden temizlediğiniz yüzünüze sürünüz. 40 dk beklettikten sonra yıkayın. Daha sonra ardından soğuk su ile yıkayın. Ardından nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Bu tarifi hafta’da 1 kez yaklaşık 3 ay boyunca kullanabilirsiniz.
  2. Bal Maskesi : Bal hem cildi besler hem de cildi temizleyip nemlendirir.  Siyah noktalardan kurtulmak içinde bal maskesini deneyebilirsiniz. 2 – 3 çorba kaşığı ciltteki siyah noktalara sürülür. 15 dk bekledikten sonra ılık suya pamuğu batırıp yüzdeki bal yavaşça temizlenir. Daha sonra gözenekleri sıkılaştıran losyon sürülür.

Sık sorulan sorular

YAZAR BİLGİSİ
Sağlıkhane
Sağlıkhane; Sağlık hakkında herşeyi kolaylıkla bulabileceğiniz bir blog sitesidir.
FACEBOOK YORUMLAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.